71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Jak oszacować koszty pogrzebu?

Pogrzeb to nie tylko bardzo smutna ceremonia, podczas której żegnamy na zawsze zmarłą osobę, ale również spore przedsięwzięcie organizacyjne, które wiąże się z kosztami. Koszt pogrzebu zależy od kilku czynników, które należy wziąć pod uwagę, dokonując wstępnych kalkulacji.

Co uwzględnić w kosztach pogrzebu?

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę miejsce pochówku. Zmarły może spocząć na cmentarzu wyznaniowym lub komunalnym. Koszty są dość zróżnicowane. Niekiedy wykupione jest już miejsce rodzinne, wówczas nie musimy za nie płacić. Wykupienie miejsca na cmentarzu to koszt od jednego do kilku tysięcy złotych. W tym przypadku wiele zależy od lokalizacji cmentarza (w dużych miastach cena jest nieco wyższa niż w małych miejscowościach i na wsiach). Dodatkowy koszt poniesiemy, jeśli grób trzeba będzie wykopać.

Kolejnym punktem kalkulacji jest trumna i nagrobek. Ten wydatek uzależniony jest od kilku czynników. W przypadku trumny cena zależy od gatunku drewna oraz jej dekoracyjności. Przykładowo, najtańszym i najczęściej stosowanym drewnem jest sosna i olcha, najdroższym – dąb. Podobnie kwestia przedstawia się w przypadku surowca wykorzystanego do budowy nagrobkach.

Coraz więcej osób decyduje się na kremację zwłok. Ta forma jest zdecydowanie tańszą opcją w porównaniu z tradycyjnym pogrzebem. Urnę metalową lub drewnianą można kupić już od stu złotych, do tego należy doliczyć trumnę kremacyjną (ok. trzystu złotych).

W kosztach należy uwzględnić również opłaty za usługi zakładu pogrzebowego, m.in. odbiór zwłok, przechowanie, przygotowanie ciała do pochówku, obsługa pogrzebu, transport zwłok z do kościoła i na cmentarz, zamówienie kwiatów itd. Wiele zakładów pogrzebowych oferuje również pomoc w dopełnieniu wszystkich kwestii urzędowych związanych z pogrzebem, w tym rozliczenie zasiłku pogrzebowego. Ceny są w tym przypadku zróżnicowane i zależą m.in. od rodzaju usług, na które się zdecydujemy.

Do tych kalkulacji należy dodać również opłaty za przeprowadzenie uroczystości pogrzebowej. Opłata dla parafii za przeprowadzenie pogrzebu zwykle ma charakter dobrowolny. Dodatkowo należy uiścić opłatę za muzykę na pogrzebie.