Zwyczaje pogrzebowe na przestrzeni wieków
Historia zwyczajów pogrzebowych odzwierciedla historię kultury oraz sposoby radzenia sobie ze śmiercią na przestrzeni wieków.
Zapraszamy w niesamowitą podroż po funeralnych rytuałach.
Jaki był stosunek do zmarłych w starożytności?
W starożytności zmarli budzili strach i obawę, dlatego cmentarze lokalizowano daleko od siedzib ludzkich. Ich ewentualną obecność w przestrzeni miejskiej uważano za profanację.
Odprawiane ceremonie pogrzebowe miały zapewnić bezpieczeństwo żyjącym i uchronić ich od powrotu zmarłych na ziemię.
Jaką zmianę obyczajowości przyniosło chrześcijaństwo?
Zmianę podejścia do śmierci i co za tym idzie, do zwyczajów pogrzebowych, przynosi chrześcijaństwo. Wiara w zmartwychwstanie ciała oraz czczenie grobów męczenników sprawiła, że cmentarze zaczęto zakładać w obrębie miasta i blisko kościołów.
Zwyczaje pogrzebowe w średniowieczu
W Średniowieczu śmierć nie napawa ludzi strachem, wręcz przeciwnie: jest przejściem do lepszego świata. W związku z tym znaczenia nabiera zwyczaj żegnania się ze zmarłymi członkami rodzin oraz wzajemne wsparcie lokalnej społeczności w żałobie. Stąd także wspólnotowy charakter pochówku i jego społeczny wymiar.
Jak romantyzm radził sobie ze śmiercią?
Romantyzm zamienił średniowieczny szacunek dla śmierci w fascynację. Modna staje się sztuka makabryczna, ukazująca naturalne procesy rozkładu ciała.
Ponadto od XVI wieku środek ciężkości zostaje przeniesiony ze społeczności na jednostkę. Śmierć jest zatem bolesną rozłąką z najbliższą osobą; tu leży źródło nowożytnych rytuałów, pomagających przeżywać żal. Swój początek mają współczesne trendy pogrzebowe, takie jak umieszczanie rzeźb płaczących aniołów na grobach, symbolizujących smutek rodziny.
Współczesne zwyczaje pogrzebowe
Współczesne zwyczaje pogrzebowe są w prostej linii kontynuacją tych romantycznych i skupiają się na ukojeniu bólu po bliskim zmarłym. Wymiar społeczny znalazł się na drugim planie.
Obecnie, na skutek postępującej laicyzacji i co za tym idzie, braku wiary w zmartwychwstanie ciała, coraz bardziej popularne staje się kremowanie zwłok, oferowane przez nasz zakład pogrzebowy.
Popularne są także trendy ekologiczne, związane z rytuałami funeralnymi.
Podczas przygotowania zwłok unika się kosmetyków i środków chemicznych. Trumny mogą być wyprodukowane z papieru wiklinowego, bez użycia na przykład pozłacanych rączek.
Innym współczesnym zwyczajem są e-cmentarze w Internecie. Na specjalnych platformach można wykupić nagrobek, postawić kwiaty i zapalić świeczkę.
Historia zwyczajów pogrzebowych na przestrzeni wieków jest fascynująca; warto ją prześledzić, aby mieć świadomość, gdzie leży źródło formy współczesnych pochówków.