71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Wznoszenie nagrobka na cmentarzu. Wymogi i formalności

Śmierć bliskiej osoby to zawsze bardzo bolesne wydarzenie dla rodziny. Trudno się na to przygotować emocjonalnie. W tym smutnym czasie najbliżsi zmarłego muszą jednak zadbać o kwestie związane z organizacją pogrzebu, a także budową nagrobka na cmentarzu. Zakład i Dom Pogrzebowy Anubis zapewnia kompleksową obsługę pogrzebu, a także wspiera w dopełnieniu wszystkich kwestii formalnych. Świadczymy usługi pogrzebowe, a także zapewniamy podstawowe akcesoria, takie jak trumny, wieńce, krzyże, urny odzież itp. Oprócz tego trzeba również zadbać o spełnienie wszystkich wymogów związanych z budową nagrobka na cmentarzu. W tym artykule podpowiadamy, jak przygotować miejsce do wzniesienia nagrobka.

Przede wszystkim należy zgłosić pogrzeb

Wszystkie kwestie formalne związane z pogrzebem należy załatwić w kancelarii parafialnej. Oprócz karty zgonu należy zanieść również zgodę od zarządcy cmentarza o organizacji pochówku (zwykle zarządcą jest proboszcz danej parafii). Formalności związane z konkretnym miejscem pochówku dopełniane są w administracji cmentarza, na którym zmarły ma zostać pogrzebany. Najczęściej sprawami administracyjnymi zajmuje się kancelaria parafialna, gdzie tak naprawdę można załatwić wszystkie kwestie związane z cmentarzem. Konieczne jest również wniesienie opłaty za miejsce na cmentarzu, która nie jest wysoka (ustala ją zarządca cmentarza, zwykle proboszcz lub administrator).

Jak przygotować się do wizyty w zakładzie kamieniarskim?

Pomnik nagrobny może zamówić wyłącznie właściciel grobu na cmentarzu. W większości przypadków jest to grób ziemny (trumna zakopana, zasypana ziemią). W przypadku mniejszych cmentarzy parafialnych lub wiejskich wystarczającym dokumentem jest oświadczenie o prawie do wykorzystania miejsca na cmentarzu. W przypadku dużych cmentarzy może istnieć konieczność wypełnienia pełnomocnictwa dla zakładu kamieniarskiego na wykonanie robót w imieniu klienta. Nie zawsze jednak takie pełnomocnictwo jest niezbędne, więc warto o to zapytać podczas wizyty w kancelarii cmentarza.