71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Jak wygląda pochówek z kremacją?

Śmierć najbliższych, to zawsze trudne i traumatyczne przeżycie. Bardzo często, kiedy nas spotyka, musimy zmierzyć się z ogromnym uczuciem straty i smutku. Jest to jednak także moment, w którym spada na nas wiele obowiązków, związanych nie tylko z organizacją pogrzebu, ale i załatwieniem wszelkich formalności w różnorodnych instytucjach i urzędach. Jedną z popularnych form pochówku jest w naszym kraju kremacja. W jaki sposób przebiega?

Przygotowanie ciała

Kremacja różni się – zwłaszcza w swoim początkowym etapie – od klasycznego pogrzebu. Ciało zmarłego przewożone jest do domu pogrzebowego i tam jest odpowiednio przygotowane – zwłaszcza jeżeli rodzina zmarłego zdecyduje się na ostatnie pożegnanie. O wyborze ubrania, urny, kwiatów oraz innych istotnych elementów decydują najbliżsi zmarłej osoby. Trzeba jednak wiedzieć, że sam proces kremacji odbywa się w trumnie a, co za tym idzie, konieczne jest wybranie  odpowiedniego modelu. Rodzina może wybierać wyłącznie w modelach, które wykonane zostały z drewna lub jego pochodnych. Wybór urn jest z kolei bardzo szeroki, zarówno jeżeli chodzi o materiały, z których zostały wykonane, jak i ich zdobień.

Jak wygląda proces kremacji zwłok?

Kremacja zwłok zmarłego odbywa się w specjalnie do tego przygotowanych piecach, które znajdują się na terenie domu pogrzebowego. Sam proces spopielania trwa około trzech godzin. Jeżeli rodzina wyrazi taką chęć, to może uczestniczyć w nim aż do samego końca. Prochy przekładane są do urny, która następnie składana jest na cmentarzu – w grobie lub kolumbarium. Warto wiedzieć, że przeprowadzający kremację zakład, zobowiązany jest do przekazania rodzinie świadectwa potwierdzającego jej wykonanie.

Koszt

Koszt kremacji zwłok w Polsce oscyluje w granicach pięciuset złotych. Trzeba jednak pamiętać, że dochodzą do niego również koszty dodatkowe, do których zaliczają się chociażby ceremonia pogrzebowa oraz pochówek.