71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Koszty pogrzebu – co się na nie składa?

Oczywistym jest, że w sytuacji śmierci bliskiej osoby całkowicie zapominamy o kwestiach materialnych. Towarzyszące nam uczucie bólu i straty sprawia, że ciężko skupić myśli na czymkolwiek innym, niż własnym cierpieniu. Niestety bliscy zmarłego, zwłaszcza Ci, którzy odpowiedzialni są za organizację pochówku, muszą dopilnować wszystkich spraw formalnych. Łączą się z tym również wydatki, na które należy być przygotowanym. Co się na nie składa?

Kosz pochówku

Trzeba wiedzieć, że związane z pogrzebem wydatki zaczynają się jeszcze przed rozpoczęciem pochówku.  Po pierwsze – i chyba najważniejsze – zobowiązani jesteśmy do znalezienia miejsca na cmentarzu (oczywiście tylko w sytuacjach, kiedy go nie posiadamy) . Ceny są wyjątkowo zróżnicowane i uzależnione od miejsca położenia. Niestety, z największymi kosztami muszą się liczyć mieszkańcy dużych metropolii. Ceny rozpoczynają się od tysiąca, a koczą nawet na pięciu tysiącach złotych. Do tego doliczyć należy także koszt wykopania grobu – za kolejnych kilkaset złotych.

Nagrobek

Ceny nagrobków są zróżnicowane i zależą przede wszystkim od materiału, z którego zostały wykonane oraz stopnia skomplikowania projektu. Te klasyczne dostępne są już nawet za około tysiąc złotych. Do kosztów zaliczyć należy również trumnę lub urnę – ich ceny zależne są zarówno od materiałów, jak i zdobień.

Dom pogrzebowy

Powiedzmy to głośno i wyraźnie – nie jesteśmy w stanie wziąć na swoje barki wszystkich obowiązków, które niesie za sobą organizacja pogrzebu. Bardzo pomocna jest oczywiście pomoc domu pogrzebowego, który zajmie się przygotowaniem zwłok, przetransportowuje je na cmentarz oraz pomaga w obsłudze pogrzebu. Wiele domów pogrzebowych pomaga również żałobnikom w wyborze trumien, kwiatów lub urn.

Kościół

Trzeba również pamiętać, że osoby, które zdecydują się na organizację uroczystości kościelnej, będą musiały uiścić dobrowolną opłatę. Jej koszt wylicza się średnio na kilkaset złotych.