71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Trumna – jak wybrać najlepszą?

Jednym z obowiązków, które należy spełnić podczas organizacji pogrzebu, jest wybór trumny. Niestety, nie jest to przyjemne i łatwe zdanie – zwłaszcza gdy rodzina zmarłego decyduje się na tradycyjny pochówek. Domy pogrzebowe zajmujące się sprzedażą trumien zapewniają szeroki wybór tego typu produktów, więc jest w czym wybierać.

Na co zwrócić uwagę?

Pomimo, że standardowe trumny są odpowiednie dla większości zmarłych, to jednak podczas poszukiwań należy wziąć pod uwagę pewne kryteria, takie jak np. wagę, wiek i wzrost nieboszczyka. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, warto zasięgnąć porady u pracownika domu pogrzebowego. Oczywiście bardzo ważne jest również określenie budżetu.

Trumna – ile kosztuje?

Całościowy koszt trumny uzależniony jest przede wszystkim od tego, z jakiego materiału została wykonana oraz tego, czy znajdują się na niej jakiekolwiek ornamenty lub ozdoby. Na całościową cenę wpływa również wygląd i sposób wykończenia wnętrza. Standardowe modele wyłożone są najczęściej materiałem wykonanym z atłasu. Oczywiście za dodatkową opłatą można również zdecydować się na wyłożenie wnętrza trumny poduszkami lub umieszczenie w nim niewielkich szufladek na pamiątki. W Polsce największą popularnością cieszą się trumny wykonane z drewna. Najczęściej do ich produkcji wykorzystywana jest sosna, dąb, jesion i olcha. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli konieczne jest skorzystanie z międzynarodowego transportu zwłok, to konieczny jest zakup trumny metalowej.

Trumna do kremacji

Wydaje się, że wybór trumny do kremacji, jest o wiele prostszym zadaniem. Najczęściej do ich produkcji wykorzystywana jest twarda tektura, drewno lub wiklina. Trzeba jednak wiedzieć, że trumny nie mogą być lakierowane, ani zdobione. Ewentualne pamiątki umieszcza się w urnie, do której wkładane są prochy zmarłego.

Podsumowanie

Chociaż wybór trumny nie należy do najprostszych, to jednak należy się z nim zmierzyć. Jeżeli nie czujemy się na siłach do podjęcia decyzji, to warto poprosić o pomoc pracownika domu pogrzebowego, który z pewnością udzieli nam wszelkich potrzebnych informacji.