71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Jak właściwie zachować się na pogrzebie?

Pogrzeb to smutne, często stresujące wydarzenie, które wymaga od uczestników stosownego zachowania. Dowiedz się, jak właściwie zachować się podczas uroczystości pogrzebowej.

Pogrzebowy savoir-vivre

Jeśli zmarł bliski członek rodziny, należy wziąć udział w Mszy Świętej, a także iść bezpośrednio za trumną podczas pochodu pogrzebowego z kościoła na cmentarz. Obowiązkowa jest również obecność na cmentarzu oraz na stypie. W przypadku dalszych znajomych wystarczy obecność w kościele.

Zdarzają się sytuacje, że z przyczyn losowych nie jesteśmy w stanie uczestniczyć w uroczystości pogrzebowej. Wówczas należy złożyć kondolencje najbliższej rodzinie zmarłego, np. telefonicznie lub w formie pisemnej.

Czy na pogrzeb trzeba ubrać się na czarno?

To dylemat bardzo wielu osób wybierających się na pogrzeb. Oczywiście kolorem żałobnym jest w Polsce czerń. Nie oznacza to jednak, że wszyscy uczestnicy pogrzeby muszą nosić czarne stroje. Czerń jest zarezerwowana przede wszystkim dla najbliższej rodziny. Pozostali uczestnicy pogrzebu mogą wyrazić szacunek dla zmarłego, zakładając ubrania w stonowanych odcieniach, np. ciemny granat lub grafit. Wybierając strój na pogrzeb, nie należy skupiać się jednak wyłącznie na kolorze. Przede wszystkim należy postawić na skromne, dyskretne ubranie. Raczej należy zrezygnować z połyskliwych dodatków, wysokich obcasów czy wyzywających dekoltów. Mężczyźni powinni włożyć ciemny garnitur, do tego białą koszulę i czarny krawat.

Kwiaty na pogrzeb

W przypadku kwiatów obowiązuje zasada, że im bliżej byliśmy ze zmarłym, tym okazalsza powinna być wiązanka. Jeśli zmarły był naszym dalszym znajomym, możemy ograniczyć się do pojedynczych kwiatów, np. lilii, goździków czy róży. Pamiętajmy, że kwiatów nie wręcza się rodzinie zmarłego, lecz składa się je przy trumnie.

Kondolencje

Przede wszystkim należy zachować powagę. Oczywiście nie należy silić się na sztuczny płacz, jeśli nie odczuwamy takiej potrzeby. Podczas składania kondolencji do najbliższych zmarłego najpierw podchodzi rodzina, później bliscy przyjaciele, następnie współpracownicy i dalsze osoby. Kondolencje powinny być ciepłe, jednak krótkie.