Wieniec pogrzebowy – hołd dla zmarłego
By pożegnać zmarłego w jego ostatniej drodze, na pogrzeb najczęściej przynosimy kwiaty i wieńce pogrzebowe. W żałobie łatwo jednak o pomyłkę, czy zwyczajne ludzkie niedopatrzenie, dlatego jeśli poszukujecie informacji, jak właściwie dobrać wieniec pogrzebowy, zapraszamy do artykułu.
Przede wszystkim, składając zamówienie należy poinformować pracownika kwiaciarni, kim była osoba zmarła, to jest jakie były jej płeć i wiek. Czemu jest to istotne? Bo dzięki temu można dobrać odpowiednie kwiaty i dodatki, stworzyć koncepcję, dobrać właściwe kolory i kształt wieńca. Można również zapytać najbliższych zmarłego, jakie kwiaty ten lubił i z takich skomponować nasz kwiatowy hołd. W innym wypadku możemy nieboszczyka uhonorować naszymi ulubionymi kwiatami. Niby zasady ulegają zmianie, ale z szacunku dla zmarłego dobrze jest zamówić kwiaty w spokojnych barwach, symbolizujących cierpienie, refleksję, zadumę i przynoszących ukojenie w trudnych dla bliskich zmarłego chwilach. Sprawdzone gatunki to kalie, lilie, chryzantemy, hortensje, orchidee, anturium, a nawet gerbery, róże i goździki.
Szarfy i wstęgi – składamy kondolencje
Wiązanki i wieńce pogrzebowe często dekoruje się szarfa lub wstęgą z wypisanymi kondolencjami. Na jednej części umieszcza się tekst skierowany do zmarłego, na drugiej, – kto składa wyrazy współczucia. Jaki jednak tekst na nich umieścić, aby nie popełnić faux pas? Jeśli nie jesteśmy spokrewnieni lub nie mieliśmy z nieboszczykiem dużej zażyłości, najprościej jest po prostu napisać „Ostatnie pożegnanie” czy „Spoczywaj w pokoju”. Jeżeli jednak chcemy pokazać łączącą nas ze zmarłym więź lub okazać nasze uczucia w związku ze śmiercią, można wpisać je w treść kondolencji, np. „Pogrążony w smutku”. Na koniec, warto pamiętać, że dobrze zredagowana szarfa pogrzebowa ma podobną liczbę znaków w obu swoich częściach, co ułatwia odczytanie inskrypcji. W przypadku wątpliwości, zawsze można poprosić o pomoc doświadczoną kwiaciarkę czy pracownika zakładu pogrzebowego.