71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Tanatokosmetyka – kilka słów na temat wizażu pośmiertnego

Wizaż pośmiertny cieszy się w dzisiejszych czasach coraz większą popularnością. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim wzrost znaczenia usług pogrzebowych oraz komfort psychiczny rodziny osoby zmarłej, która widzi ją w trumnie wyglądającą tak samo, jak za życia. Odpowiednim przygotowaniem zwłok, zajmuje się zakład pogrzebowy.

Tanatokosmetyka – czym jest?

Mianem tanatokosmetyki określa się wszystkie czynności, które wykonywane są przy osobie zmarłej. Ich głównym celem jest skorygowanie i zatuszowanie zmian pośmiertnych, występujących na ciele zmarłego. Dzięki niej możliwe jest zniwelowanie zmian, które pojawiły się przed zgonem, (takich jak np. wybroczyn podskórnych), jak i w trakcie zgonu. Najogólniej rzecz ujmując, wizaż pośmiertny jest więc kompleksowym działaniem, wpływającym na poprawę wyglądu, poprzez retuszowanie, pokrywające niekorzystne przebarwienia oraz wszystkie zsinienia powłok skórnych. Dzięki tanatokosmetyce cera nieboszczyka doprowadzona jest do naturalnego koloru.

Wizaż pośmiertny

Warto zaznaczyć, że wizaż pośmiertny, to ważny element przygotowania ciała np. po wypadku komunikacyjnym. Wykonanie szeregu zabiegów pielęgnacyjnych sprawia, że zmarły zyskuje naturalny i spokojny wyraz twarzy. Osiągnięcie takiego efektu możliwe jest przede wszystkim dzięki umiejętnemu malowaniu i szeregowi zabiegów pielęgnacyjnych. Szalenie istotną kwestię pełnią w tym przypadku również specjalistyczne kosmetyki, których celem jest imitowanie naturalnego wyglądu i koloru cery denata. Do ich cech charakterystycznych zaliczyć należy dużą trwałość. Ponadto, u kobiet, stosuje się również inne elementy makijażu. Powszechną praktyką jest chociażby tuszowanie rzęs, makijaż ust i policzków. W zakres usług pośmiertnych wchodzi również fryzjerstwo, regulacja brwi lub – w razie konieczności – uzupełnienie owłosienia. Popularną praktyką jest także wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych na dłonie i paznokcie.