71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Pogrzeb osoby bliskiej – jakie decyzje musi podjąć rodzina?

Śmierć ukochanej osoby wiąże się z ogromnym szokiem, smutkiem i niedowierzaniem. Niestety, okres żałoby nie zwalnia nas z konieczności organizacji pochówku. Na szczęście, z pomocą w tych trudnych momentach przychodzą domy pogrzebowe, które zajmują się wszelkimi aspektami organizacji ceremonii. Należy jednak pamiętać, że nie wyręczą one nas we wszystkich obowiązkach.   O jakich obowiązkach mowa?

Ubranie dla zmarłego

Jednym z obowiązków rodziny jest wybór ubrania dla denata. Niektórzy zmarli – jeszcze za życia – przygotowują sobie komplety, w których chcą zostać pochowani. W  takim przypadku zadanie jest proste – po prostu zawozimy ubranie pracownikom domu pogrzebowego. Jeżeli jednak zmarły nie określił, w czym chce zostać pochowany, to w ofercie zakładów znajdują się ubrania, w których będziemy mogli posłać naszych najbliższych w ostatnią podróż.

Tradycyjny pochówek czy kremacja?

To najważniejsza – i zarazem najtrudniejsza – decyzja, którą podjąć musi rodzina. W ostatnich latach dużo większą popularnością cieszy się kremacja. Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim to, że jest ona rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym. Tradycyjny pogrzeb wiąże się z dużymi kosztami, na które składają się, chociażby: przygotowanie ciała, kupno trumny, wynajęcie karawanu i itp.

Wybór urny lub trumny

Niezależnie od tego, na jaką formę pochówku się zdecydujemy, to będziemy musieli podjąć decyzję, dotyczącą wyboru urny lub trumny. Na rynku znaleźć można obecnie wiele modeli tych rozwiązań, a poszczególne różnić się będą pomiędzy sobą przede wszystkim materiałem użytym do ich produkcji i ceną.

Formalności

Formalności w ZUS, US i innych urzędach może załatwić za rodzinę zakład pogrzebowy. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze mogą pojawić się komplikacje, np. związane z nieaktualnymi dokumentami – w takich przypadkach przedstawiciel rodziny musi jechać do urzędu z pracownikiem zakładu.

Uroczystość pogrzebowa

Pracownicy zakładu poproszą również o nakreślenie charakteru uroczystości pogrzebowej. Jeżeli chcemy przed kremacją spotkać się z rodziną i powspominać zmarłego, to zakład udostępni salę. Coraz częściej wspominkom towarzyszą również prezentacje audiowizualne, warto więc zawczasu zapytać, czy zakład dysponuje rzutnikiem zdjęć.