71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Savoir-vivre na pogrzebie. Czego nie robić?

Pogrzeb zawsze wiąże się z ogromem emocji. Niezależnie od tego, czy odeszła osoba bliska, czy może pochodząca z dalszej rodziny lub grona znajomych, ważne jest, aby podczas ceremonii okazać szacunek zmarłemu.

Pierwsza część pogrzebu zazwyczaj odbywa się w kaplicy przy kościele. Tam zostaje wystawione ciało zmarłej osoby, odmawiany jest różaniec, a bliscy mogą w spokoju i ciszy pożegnać bliskiego i kontemplować. W kaplicy najczęściej gromadzi się mniejsze grono osób uczestniczących w ceremonii. Ważne jest, aby zachować ciszę i szacunek, jeśli zaś nie ma się potrzeby uczestniczenia w tej części pogrzebu – lepszym rozwiązaniem jest odczekanie na zewnątrz lub udanie się wprost do kościoła.

Ważnym aspektem savoir – vivre na pogrzebie jest ubiór. W polskiej tradycji jest wyrazem szacunku dla zmarłego i jego rodziny, ale również żałoby. Zazwyczaj garderoba ma kolor czarny, szary lub beżowy, a styl jest stonowany. Najlepszym rozwiązaniem jest garnitur, biała koszula, sukienka lub spódnica. Na ceremonie pogrzebowe nie powinno się używać wyrazistej biżuterii i mocnego makijażu.

Cenne wskazówki na czas ceremonii pogrzebowej

Na grobie zmarłej osoby zwyczajowo składa się kwiaty. Ważne jest, aby nie wręczać ich rodzinie i bliskim. Jeśli chodzi o gatunek, mogą być to lilie, goździki lub róże, w zależności od więzi, jaka łączy uczestnika ceremonii z osobą, która odeszła. Również wielkość wieńca lub bukietu jest uzależniona od relacji. Dalsi znajomi powinni pamiętać, aby w pierwszej kolejności pozwolić złożyć kwiaty na grobie najbliższej rodzinie.

Aspektem, który okazuje się jednym z najbardziej problematycznych na pogrzebie, są kondolencje. Najważniejsza zasada mówi, aby unikać zwrotów typu: ,,Wszystko będzie dobrze, nie martw się’’. Z drugiej strony, nie można udawać płaczu i nadmiernej, teatralnej rozpaczy. Kondolencje powinny być krótkie i rzeczowe, a jednocześnie taktowne. Czasami wystarczający okazuje się ciepły uścisk dłoni i zaoferowanie wsparcia lub rozmowy.

Zachowania, które nie są wskazane na ceremonii pogrzebowej

Ceremonia pogrzebowa jest okazją do pożegnania się z bliską osobą. Podpowiadamy, jak powinno się na niej zachować, aby okazać zmarłemu i jego rodzinie szacunek.