71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Jak powiadomić bliskich o śmierci ukochanej osoby?

Wiadomości dzielą się na dobre i złe. I choć te pierwsze potrafią przemienić najgorszy dzień w coś dobrego, te drugie mogą nieodwracalnie zrujnować wiele miesięcy. Jedne
z informacji, które wywołują większość negatywnych emocji dotyczą śmierci bliskich. Są trudne nie tylko dla osób, które są ich odbiorcami, ale również dla tych, którzy muszą je przekazać. Istota tkwi we właściwym przekazie – niezależnie od tego, w jakich okolicznościach doszło do śmierci bliskiej osoby, dużą rolę odgrywa sposób, w jaki informujący dostarczy przykrą wiadomość.

Którą formę komunikacji wybrać?

Obecne czasy sprzyjają technologii. Za pomocą telefonów oraz komputerów przepływ informacji zachodzi sprawniej, jednak w przypadku przekazania wiadomości
o śmierci bliskiego nie jest to najlepszy sposób komunikacji. Preferowaną formą jest spotkanie się w przyjaznym dla odbiorcy otoczeniu – na przykład w domu. To tam wszyscy czują się najlepiej, a dowiadywanie się w tym miejscu o przykrym wydarzeniu działa korzystniej na psychikę.

Jeśli jednak powiadomienie o śmierci jest niemożliwe twarzą w twarz, wówczas stosownie jest zrobić to telefonicznie. Uważa się, że warto z kolei wystrzegać się SMS – owej formy, która przez niektórych traktowana jest jako ucieczka przed konfrontacją ze smutkiem drugiej osoby lub pójściem na łatwiznę. Jeśli rzeczywiście rozmowa telefoniczna może być zbyt dużym obciążeniem, wiadomość tekstowa powinna być wystarczająca. Po opadnięciu emocji należy jednak zatroszczyć się o stan drugiej osoby.

W jaki sposób przekazać przykrą wiadomość?

Informując bliską osobę o śmierci kogoś ważnego, nie należy zbyt długo o tym mówić. Wystarczą proste i krótkie komunikaty, a jednocześnie słowa wsparcia, które zapewnią odbiorcy komfort psychiczny. Powiadomienie powinno jednak się odbyć jak najwcześniej – nie warto zwlekać z przekazaniem nawet najsmutniejszej wiadomości.

Podczas takiej rozmowy niezbędne okaże się również omówienie szczegółów ceremonii pogrzebowej, której organizacją zajmuje się nasz zakład pogrzebowy. To bardzo ważne wydarzenie, które pozwoli pożegnać się z ukochaną osobą. Dobrze jest mieć na uwadze stan psychiczny odbiorcy, ponieważ jego reakcja na tak trudną sytuację może determinować choroby serca, ataki paniki, etc. Warto przygotować się na taką ewentualność, zapewniając możliwość szybkiego kontaktu z pogotowiem lub lekarzem.