Przygotowanie ciała zmarłego do pochówku
Tanatotoaleta jest to nazwa określająca proces przygotowania ciała zmarłego, polegający na wyretuszowaniu zwłok, zamaskowaniu objawów rozkładu oraz choroby, na którą zmarły chorował, a która znacznie pogorszyła jego wygląd. Tanatopraktor zajmuje się zwłokami po uprzednim przygotowaniu ciała przez technika sekcji zwłok.
Korekta wizerunku zwłok
W przypadku większości pogrzebów tego typu działania nie są potrzebne. Jednak zdarzają się przypadki, że oprócz tradycyjnej organizacji pogrzebu należy zadbać również o odpowiednie przygotowanie ciała zmarłego do pochówku. Najczęściej jest to konieczne, gdy zwłoki uległy znacznej destrukcji.
Do korekty wizerunku zmarłego stosowane są profesjonalne środki, w tym m.in. preparaty pomagające poprawić koloryt skóry, środki maskujące przebarwienia, kosmetyki kolorowe itd. Kosmetyka pośmiertna obejmuje właściwie całe ciało zmarłego, które nie jest zasłonięte ubraniem.
Oczywiście wszystkie działania tanatopraktora dostosowane są do indywidualnych potrzeb oraz zaleceń bliskiej rodziny, a przede wszystkim stanu ciała zmarłego. Wszystko zależy od przyczyny śmierci oraz stopnia zmiany wyglądu. Bardzo często, np. w wyniku śmierci spowodowanej wypadkiem, niezbędne jest dokonanie rekonstrukcji zwłok, która pozwala zatuszować ewentualne ubytki ciała.
W kolejnym etapie należy dobrać odpowiedni ubiór dla zmarłego. W tym przypadku również głównym zadaniem specjalisty jest zatuszowanie strojem wszelkich mankamentów, jakie mogą pojawiać się w obrębie zwłok. Oprócz standardowego stroju stosowane są więc różnorodne dodatki w postaci apaszek, rękawiczek, kapeluszy, woalek itd.
O ile makijaż pośmiertny wykonywany jest na indywidualne życzenie rodziny i nie zawsze jest konieczny, o tyle pośmiertna toaleta stosowana jest zdecydowanie częściej. Obejmuje ona przede wszystkim mycie, dezynfekcję, pozbycie się ewentualnych przedmiotów powypadkowych, zablokowanie wszelkich otworów, zabezpieczenie ciała przez ubiór.
Sposobem na zakonserwowanie ciała jest zabieg balsamacji, którego celem jest zatrzymanie procesu gnicia. Dzięki balsamacji ciało zamiast gnić, powoli wysycha, po pewnym czasie przyjmując postać prochu. Najczęściej wykonywana jest (oczywiście na życzenie rodziny) w przypadku pogrzebu planowanego na długi termin po śmierci.
Inną formą zabezpieczenia ciała przed rozkładem jest wprowadzenie do żył soli usuwających z ciała bakterie. Zakonserwowane w ten sposób ciało może leżeć przez pewien czas w temperaturze pokojowej lub też nadaje się do transportu.