71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Rodzaje urn pogrzebowych

Coraz więcej osób jest zainteresowanych kremacją. Oczywiście wciąż najwięcej osób wybiera tradycyjny pochówek, jednak z roku na rok rośnie również liczba wykonywanych aktów kremacji.

Kremacja została oficjalnie dopuszczona w Polsce w roku 1983, zatem jest to stosunkowo nowa tradycja. Do spopielenia zwłok dochodzi w specjalnie przystosowanych do tego krematoriach. Przed procesem kremacji zwłoki są stosownie przygotowywane i umieszczane w odpowiednich trumnach (drewnianych, wiklinowych lub tekturowych; bez ozdób metalowych czy z tworzywa sztucznego). Bliscy i przyjaciele zmarłego najczęściej spotykają się na niewielkiej ceremonii, która ma na celu pożegnanie zmarłego przebywającego jeszcze w ludzkiej postaci. Podczas procesu spalenia zgromadzeni modlą się i wspominają zmarłego, oddając mu tym samym cześć i szacunek. Następnie prochy umieszczane są w odpowiednio przygotowanej do tego urnie. Następnie urna z prochami przewożona jest na cmentarz, gdzie odbywa się najczęściej tradycyjny pogrzeb.

Specyfika urny pogrzebowej

Urny pogrzebowe znane są od wieków w różnych cywilizacjach. Współcześnie firmy zapewniające sprzedaż urn oferują nam modele wykonane z różnorodnych materiałów. Największą popularnością cieszą się urny metalowe, które są najtrwalsze, a jednocześnie przez wiele osób uznawane za niezwykle estetyczne. Ich cena nie jest wygórowana, a wybór różnorodnych modeli urn tego rodzaju jest bardzo szeroki. Nieco droższe są urny mosiężne, które również cechują się trwałością i wytrzymałością. Dodatkowo można na nich umieścić dowolny grawerunek lub tekst pożegnalny. Co ważne, urny z mosiądzu są odporne na procesy korozyjne oraz oddziaływanie warunków atmosferycznych.

Nieco mniej popularne, ale nadal produkowane, są urny kamienne. Znacznie częściej stosowane są urny drewniane, wykonane np. z drewna dębowego albo sosnowego. W tym przypadku kształt może znacznie odbiegać od tradycyjnych pojemników na prochy. Współcześnie producenci oferują np. kształt sekretarzyków czy małych trumien.

Urny kompozytowe to imitacja różnego rodzaju kamieni.

Warto zwrócić również uwagę na urny, które możemy określić mianem ekskluzywnych, ponieważ wykonywane są np. z drogich kamieni i robione wyłącznie na zamówienie. Wśród tego rodzaju największą popularnością cieszą się urny pozłacane.