71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Przechowywanie zwłok przed pochówkiem

To, jak i gdzie przechowywane są zwłoki zależy przede wszystkim od tego, gdzie nastąpił zgon: w domu, w szpitalu czy w domu opieki.

Każdorazowo jednak należy umieścić je w miejscu jak najbardziej chłodnym i zabezpieczyć przed możliwością uszkodzenia.W przypadku osób zmarłych na choroby zakaźne należy niezwłocznie po stwierdzeniu zgonu zawinąć ciało w płótno z płynem dezynfekcyjnym i złożyć w trumnie. Trumnę trzeba szczelnie zamknąć i obmyć z zewnątrz płynem dezynfekcyjnym. Następnie na trumnę zakłada się worek foliowy z tworzywa sztucznego, odpornego na uszkodzenia mechaniczne.

Jak wygląda przechowywanie zwłok przed pochówkiem w szpitalu, a jak w domu pogrzebowym, gdzie ciało jest przewożone w przypadku zgonu w domu, dowiesz się naszego wpisu.

Zgon w szpitalu

Jeśli zgon następuje w szpitalu, pierwszym czynnością, podejmowaną przez lekarza jest jego stwierdzenie. Następnie pielęgniarka wypełni kartę skierowania zwłok do chłodni, na dłoni lub stopie zmarłego umieszczając identyfikator.

Następnie zwłoki z kartą skierowania i identyfikatorem przewożone są do szpitalnej chłodni w prosektorium. Treść karty skierowania zwłok do chłodni i treść identyfikatora regulują przepisy. Przeniesienie zwłok odbywa się specjalnym środkiem transportu. Jest to szczelnie zamknięta kapsuła, myta i dezynfekowana. Poruszać się z nią można jedynie wyznaczonymi ciągami komunikacyjnymi na terenie szpitala.

Zgon w domu

W przypadku zgonu w domu, wybrany przez nas zakład pogrzebowy odbierze ciało i następnie przetransportuje do chłodni. Tam ciało będzie przechowywane w nienagannym stanie, w temperaturze od czterech do ośmiu stopni. Dzięki niej następuje zahamowanie rozkładu ciała i postęp rozwoju narzędzi gnilnych.

Jeśli ciało natomiast jest już w rozkładzie, temperatura jest niższa, ciało zostaje zamrożone w zamrażarce. Temperatura poniżej zera hamuje proces gnilny. Najczęściej dzieje się tak, gdy ciało zostaje odkryte po kilku dniach od zgonu.

Wówczas, ze względu na stan rozkładu zwłok, zalecana jest ich kremacja.