71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

Pogrzeb to uroczystość, podczas której żegnamy zmarłego. Może to być bliski z naszej rodziny, osoba ukochana, lub też dalszy znajomy. Bez względu na stopień zażyłości, szacunek oraz symboliczne pożegnanie odbywa się najczęściej przy pomocy modlitwy, zadumy nad trumną lub urną oraz symbolicznym złożeniem kwiatów. Często jednak pojawia się dylemat: jakie kwiaty powinna kupić najbliższa rodzina, jakie sąsiedzi i dalsi znajomi. Kompozycji kwiatowych jest wiele, dlatego warto dowiedzieć się, którą z nich wybrać w określonej sytuacji.

Kwiaty do wieńców pogrzebowych

Wieńce pogrzebowe wybierane są najczęściej przez najbliższą rodzinę. Mogą być też składane np. przez sąsiadów czy współpracowników. Wieńce to kompozycje kwiatowe o dużych rozmiarach. Wykonywane są na specjalnych floretach lub podkładach z gałązek drzew iglastych i najczęściej charakteryzują się okrągłymi kształtami. Do wieńców należy dobrać kwiaty trwałe, które przez jak najdłuższy czas zachowają swój ładny, świeży wygląd. W naszym kraju wieńce wykonuje się najczęściej z róż, lilii, anturium, margerytek, goździków. Bardzo ciekawie prezentują się też gerbery, gladiole czy irysy. Do wieńca należy dołączyć szarfę, na której znajdują się słowa pożegnania. Duże kompozycje kwiatowe w postaci wieńców towarzyszą zmarłemu w kaplicy, a także podczas procesji i na miejscu pochówku. Następnie układane są wokół nagrobka.

Kwiaty do wiązanek pogrzebowych

Wiązanki pogrzebowe to kompozycje kwiatowe, które cechują się znacznie mniejszymi rozmiarami niż wieńce. Można je przygotować praktycznie z dowolnych rodzajów kwiatów. Mają formę bukietu, a najczęściej wybierane są przez osoby z dalszej rodziny czy znajomych zmarłego. Bukiety mogą zostać ułożone bezpośrednio na nagrobku lub włożone do wazonu, dzięki czemu dłużej zachowają swój wygląd i świeżość.

Zarówno wieńce, jak i wiązanki najczęściej wykonywane są z kwiatów w kolorze białym, kremowym lub czerwonym. Można sięgnąć również po fiolet, niebieski, zielony czy wszelkie pudrowe barwy. Ważne, aby kompozycje kwiatowe prezentowały się elegancko, a jednocześnie niezbyt krzykliwie przy tak smutnej uroczystości, jaką są ceremonie pogrzebowe.