71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Jaki kamień najlepszy na nagrobek?

Zgodnie z naszą rodzimą tradycją do po śmierci zmarłego jego najbliżsi przygotowują dla niego nagrobek. Bardzo często się zdarza, że niektóre osoby już za życia myślą o tej kwestii i samodzielnie zamawiają sobie nagrobki zgodne ze swoimi oczekiwaniami. W każdym z tych przypadków niejednokrotnie pojawia się dylemat, jaki kamień będzie idealny na nagrobek. Doceniane są przede wszystkim takie walory kamieni jak wygląd, trwałość, wytrzymałość oraz odporność na czynniki atmosferyczne. Zakłady pogrzebowe oraz firmy kamieniarskie mają szeroką ofertę różnorodnych nagrobków wykonanych z kamieni krajowych oraz zagranicznych. Warto przyjrzeć się nieco bliżej różnym możliwościom.

Kamień na nagrobek

Wielu osobom wydaje się, że najszlachetniejszym i najlepszym kamieniem na nagrobek jest marmur. Jak się jednak okazuje, specjaliści odradzają stosowania tego kamienia w naszym klimacie. Marmur to skała wapienna, która w kontakcie z wodą i mrozem szybko ulega erozji. Po kilkunastu latach nagrobek będzie bardzo zniszczony i nie pomogą żadne zabiegi pielęgnacyjne czy regularne czyszczenie. Warto więc zwrócić uwagę na kamienie, które zachowają swoje właściwości i estetyczny wygląd przez znacznie dłuższy czas.

W naszym kraju bardzo często używa się granitu, ponieważ jest to bardzo trwały surowiec. Niekiedy stosuje się również piaskowiec, który przy odpowiedniej pielęgnacji może bardzo dobrze się prezentować przez długi czas. Piaskowiec od wieków jest najczęściej stosowanym kamieniem do budowy pomników, nagrobków i grobowców.

Dobierając odpowiedni kamień, należy uwzględnić kształt i formę nagrobka. Warto także wziąć pod uwagę, by późniejsze sprzątanie i pielęgnacja grobu nie była zbyt uporczywa. Jeśli wiemy o tym, że czas nie pozwoli nam na częste pielęgnowanie nagrobka, warto zdecydować się na nieco mniej wymagający kamień. Dobrze jest też wyznaczyć oddzielne miejsce na układanie kwiatów, wiązanek i zniczy, by zawczasu zapobiegać ewentualnym plamom czy uszkodzeniom.

Niektóre firmy kamieniarskie mają w swojej ofercie również nagrobki zagraniczne, które często wykazują doskonałe właściwości, a jednocześnie bywają nieco tańsze.