71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Od czego zależy cena nagrobka?

Bardzo ważnym kryterium wyboru nagrobka jest cena. Koszty pomników różnią się od siebie, można znaleźć wiele bardzo przystępnych ofert cenowych, jak i nieco droższe opcje. Warto dowiedzieć się więc od czego zależy cena nagrobka i w jaki sposób można ją nieco zmniejszyć.

Najważniejsze kwestie decydujące o cenie nagrobka

Istnieje kilka kluczowych kwestii, które mogą w znacznej mierze determinować cenę za nagrobek. Zaliczamy do nich m.in.:

  • miejscowość, w której odbędzie się pochówek

  • specyfika pomnika — pojedynczy, półtorak, podwójny, nagrobek na urnę itp.

  • rodzaj grobu — ziemny czy murowany

  • rodzaj kamienia na nagrobek

  • wzór, styl i rodzaj wykończenia nagrobka

  • napisy na nagrobku (np. wykonane metodą piaskowania, malowane, litery mosiężne itd.)

  • dodatkowe akcesoria nagrobkowe

Z oczywistych względów usługi pogrzebowe mogą mieć różny zakres, zatem i ceny będą się różnić. Podobnie jest z nagrobkami, które różnią się od siebie pod wieloma względami, ale dzięki urozmaiconej ofercie każdy może dobrać odpowiedni model pomnika adekwatnie do preferencji oraz zasobności portfela.

Nie bez znaczenia jest oczywiście kolor i rodzaj materiału. Najczęściej wybieranym kamieniem jest granit. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę, że im ciemniejszy odcień granitu, tym wyższa cena za nagrobek. Nie mniejsze znaczenie mają wymiary nagrobka. Większość nagrobków tworzonych jest w standardowych rozmiarach i ich cena jest bardziej atrakcyjna niż pomników tworzonych na specjalne zamówienie o wymiarach specjalnych. Koszty zależą też od ilości kamienia, który należy przeznaczyć do przygotowania nagrobka.

Warto pamiętać, że także kształt nagrobka może mieć wpływ na jego finalną cenę. Wszelkie proste elementy są znacznie łatwiejsze w obróbce niż elementy skomplikowane, co ma bezpośrednie przełożenie w cenie.

Podczas finansowych kalkulacji przede wszystkim warto się skupić na płycie głównej, która jest najistotniejszym elementem nagrobka. Może być ona pojedyncza lub wielokrotna w zależności od modelu nagrobka. W budżecie warto uwzględnić także tablicę nagrobkową oraz rodzaj napisów.