71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Kremacja zwłok – jak wygląda i ile kosztuje?

Kremacja zwłok cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Najogólniej rzecz ujmując proces ten polega na spopieleniu ciała zmarłego, które następnie musi zostać pochowane na cmentarzu. Skremowane zwłoki można złożyć zarówno do grobu ziemnego, jak i kolumbarium. Warto wiedzieć, że pogrzeb skremowanych zwłok przeprowadzany jest w dwóch etapach. Dom pogrzebowy oferuje najczęściej przygotowania ciała do pochówku, jego kremację oraz zorganizowanie uroczystości pogrzebowej.

Kremacja w kontekście religii i prawa

Kremacja zwłok jest dopuszczana, zarówno przez Kościół Katolicki, jak i polskie prawo. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że istnieje prawo, które nakazuje pochowanie skremowanych zwłok na cmentarzu – w grobie ziemnym lub kolumbarium. Dodatkowo episkopat zaleca, aby pogrzeb odbył się przed kremacją. Oczywiście na kremację zwłok pozwala nie tylko Kościół Katolicki. Jest ona dozwolona również w protestantyzmie i judaizmie. Jedynie kościół prawosławny i islam zakazują jej stosowania.

Dokumenty

Do przeprowadzenia kremacji wymagane są takie same dokumenty, jak w przypadku tradycyjnego pochówku. Jedyny wyjątek stanowi to, że rodzina zmarłego musi podpisać pisemne zezwolenie na spopielenie zwłok.

Zanim zwłoki zostaną skremowane

Co szczególnie istotne – każdy zakład pogrzebowy przed skremowaniem zwłok przygotowuje ciało zmarłego do ostatniego pożegnania. Do zadań rodziny należy wybranie zarówno, trumny, jak i urny. Trzeba wiedzieć, że do kremacji nie nadają się trumny lakierowane oraz takie, które posiadają jakiekolwiek ozdoby. Ponadto w trumnach nie można umieszczać również żadnych pamiątek. Zdecydowanie większa swobodna panuje przy zakupie urny, ponieważ rodzina może wybierać w różnych materiałach – drewnie, kamieniu, ceramice czy metalu.

Jak wygląda spopielenie zwłok?

Po tym, jak ciało zostanie przygotowane do kremacji i pożegnane przez najbliższych, jest przetransportowywane do pieca kremacyjnego. Zwłoki spopiela się w temperaturze ok. 1000˚C, a cały proces trwa ok 2-3 godzin.