71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Klepsydra i tabliczka natrumienna

Organizacja pogrzebu bliskiej osoby jest trudnym wyzwaniem. Dlatego zakłady pogrzebowe często przejmują większość ciążących na nas obowiązków. Mimo charakteru uroczystości jaką jest pogrzeb, musimy zadecydować o wyglądzie wielu trywialnych w tej sytuacji, a jednak koniecznych elementów. Jest to m.in. kwestia wyglądu klepsydry i tabliczki natrumiennej.

Klepsydra pogrzebowa

Klepsydra pogrzebowa to, najkrócej rzecz ujmując, ogłoszenie informujące o śmierci danej osoby. Rozwieszana jest przez pracowników zakładu pogrzebowego lub przez najbliższych osoby zmarłej w różnych miejscach publicznych. Najczęściej są to tablice ogłoszeń w okolicach miejsca zamieszkania zmarłego oraz przy budynku kościoła parafialnego i miejsca pracy. Klepsydra pełni różne funkcje. Oprócz poinformowania znajomych i sąsiadów o śmierci, można za jej pomocą poinformować o dniu, godzinie i miejscu, w którym odbędzie się pogrzeb. W swojej strukturze przypomina nekrolog, dlatego wiele osób może nie dostrzegać różnicy między tymi dwiema formami. Zarówno nekrolog, jak i klepsydra mają za zadanie poinformować o śmierci. Różnica między nimi polega na lokalizacji tych informacji. Nekrolog umieszcza się w prasie czy w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. Natomiast klepsydra zostaje powieszona w miejscach publicznych, takich jak słupy czy tablice ogłoszeniowe.

Tablica nagrobna

Tabliczki nagrobne umieszcza się na trumnach, nagrobkach lub krzyżach znajdujących się przy grobie. Tabliczka zawiera informacje o zmarłej osobie tj. imię i nazwisko, datę urodzenia i śmierci, liczbę przeżytych lat oraz krótkie epitafium. Kiedyś wszelkie informacje dotyczące zmarłego znajdowały się bezpośrednio na nagrobku. W dzisiejszych czasach większość zakładów pogrzebowych posiada tabliczki pamiątkowe, które mocowane są do płyty nagrobnej. Tabliczki wykonywane są zazwyczaj z mosiądzu, dzięki temu charakteryzują się wysoką wytrzymałością i odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wygląd tabliczki uwarunkowany jest indywidualnymi preferencjami klienta. Na rynku istnieje wiele gotowych wzorów, które w razie potrzeby można zmodyfikować, tak aby spełniały oczekiwania osoby zamawiającej.