71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Organizacja pogrzebu bliskiej osoby jest trudnym wyzwaniem. Dlatego zakłady pogrzebowe często przejmują większość ciążących na nas obowiązków. Mimo charakteru uroczystości jaką jest pogrzeb, musimy zadecydować o wyglądzie wielu trywialnych w tej sytuacji, a jednak koniecznych elementów. Jest to m.in. kwestia wyglądu klepsydry i tabliczki natrumiennej.

Klepsydra pogrzebowa

Klepsydra pogrzebowa to, najkrócej rzecz ujmując, ogłoszenie informujące o śmierci danej osoby. Rozwieszana jest przez pracowników zakładu pogrzebowego lub przez najbliższych osoby zmarłej w różnych miejscach publicznych. Najczęściej są to tablice ogłoszeń w okolicach miejsca zamieszkania zmarłego oraz przy budynku kościoła parafialnego i miejsca pracy. Klepsydra pełni różne funkcje. Oprócz poinformowania znajomych i sąsiadów o śmierci, można za jej pomocą poinformować o dniu, godzinie i miejscu, w którym odbędzie się pogrzeb. W swojej strukturze przypomina nekrolog, dlatego wiele osób może nie dostrzegać różnicy między tymi dwiema formami. Zarówno nekrolog, jak i klepsydra mają za zadanie poinformować o śmierci. Różnica między nimi polega na lokalizacji tych informacji. Nekrolog umieszcza się w prasie czy w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. Natomiast klepsydra zostaje powieszona w miejscach publicznych, takich jak słupy czy tablice ogłoszeniowe.

Tablica nagrobna

Tabliczki nagrobne umieszcza się na trumnach, nagrobkach lub krzyżach znajdujących się przy grobie. Tabliczka zawiera informacje o zmarłej osobie tj. imię i nazwisko, datę urodzenia i śmierci, liczbę przeżytych lat oraz krótkie epitafium. Kiedyś wszelkie informacje dotyczące zmarłego znajdowały się bezpośrednio na nagrobku. W dzisiejszych czasach większość zakładów pogrzebowych posiada tabliczki pamiątkowe, które mocowane są do płyty nagrobnej. Tabliczki wykonywane są zazwyczaj z mosiądzu, dzięki temu charakteryzują się wysoką wytrzymałością i odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Wygląd tabliczki uwarunkowany jest indywidualnymi preferencjami klienta. Na rynku istnieje wiele gotowych wzorów, które w razie potrzeby można zmodyfikować, tak aby spełniały oczekiwania osoby zamawiającej.