71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Z jakiego drewna wykonać trumnę?

Grzebanie zmarłych w trumnach to zwyczaj, który na ziemiach polskich sięga czasów Średniowiecza. Kiedyś przeznaczone były wyłącznie dla zamożnych i władców, natomiast inne osoby owijano w całun. Współcześnie trumny są standardem. Najczęściej wykorzystywanym materiałem do produkcji trumien jest drewno. W większości przypadków trumna oferowana jest przez zakład pogrzebowy, do którego zgłaszamy się w sprawie organizacji pochówku zmarłego.

Trumny z drewna

Zgodnie z tradycją najbliżsi przygotowują dla zmarłego pogrzeb. Jedną z najważniejszych kwestii jest trumna, w której spoczną zwłoki. Oczywiście każdemu zależy na tym, aby drewno, z którego będzie przygotowana skrzynia, było jak najtrwalsze. Właśnie z tego powodu, spośród krajowych gatunków drewna, najczęściej wykorzystywane jest drewno dębowe, które pod tym względem wykazuje najlepsze właściwości.

Nie mniej popularne jest drewno sosnowe. Jest ono znacznie delikatniejsze, ale jego główną zaletą jest piękny, jasny drewniany odcień. Co ważne, obróbka drewna sosnowego jest bardzo łatwa, zatem można nadać trumnie ciekawe kształty. Do innych krajowych gatunków, które również są wykorzystywane, zaliczamy m.in. buk, orzech, olchę, topolę, brzozę i świerk. Coraz więcej osób decyduje się również na trumny z drewna zagranicznego. W tym przypadku prym wiedzie heban i palisander.

Trumny metalowe — czy nadal są stosowane?

Kiedyś metalowe, bogato zdobione trumny były standardem wśród zamożnych osób. Właściwie jeszcze do wieku XVII to właśnie w metalowych skrzyniach chowano zmarłych. Obecnie jednak nie budzą większego zainteresowania. Najczęściej stosowane są w przypadku konieczności międzynarodowego transportu zwłok.

Inne rodzaje trumien

Do innych rodzajów trumien zaliczyć można specjalne skrzynie kremacyjne. Warto pamiętać, że do pochówku kremacyjnego niezbędna jest zupełnie inna trumna. Musi ona ulec całkowitemu spopieleniu, więc do jej produkcji wykorzystywane jest nie drewno, a specjalny karton. Trumny kremacyjne są z oczywistych względów bardzo proste i skromne.