71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Krzyże nagrobkowe – główne rodzaje

Krzyż to jeden z najważniejszych elementów, który powinien znajdować się na nagrobku. Najczęściej to bliscy zobligowani są do wyboru odpowiedniego krzyża nagrobkowego na grób zmarłego. W większości przypadków firma zapewniająca sprzedaż trumien i nagrobków oferuje również szeroki wybór krzyży.

W przypadku większości nagrobków krzyż znajduje się w samym centrum i to właśnie ten element skupia na sobie największą uwagę podczas swoich modlitw przy grobie.

Jaki krzyż na nagrobek wybrać?

Zakłady kamieniarskie najczęściej mają w swojej ofercie bogaty wybór różnorodnych krzyży. Chociaż symbolika krzyża jest bardzo mocno związana z tradycją i wiarą chrześcijańską, to jednak dostępne modele mogą różnić się od siebie kształtem, wielkością, ilością ozdób, kolorów i wielu innych elementów.

Krzyże zawieszone na nagrobkach mogą być wykonane z metalu. Jest to bardzo trwały materiał, który po odpowiedniej obróbce będzie pięknie się prezentować. Ocynkowany metal jest odporny na korozję oraz różnorodne warunki atmosferyczne. Co ważne, jest on równie wytrzymały jak granitowy nagrobek.

Bardzo ważny jest również kolor krzyża, który powinien nawiązywać do odcienia nagrobka lub płyty pamiątkowej, do której jest przymocowany. Często wybierane są krzyże srebrne i złote, ponieważ są najbardziej neutralne i dobrze komponują się z szarym lub czarnym nagrobkiem.

Podstawowa konstrukcja krzyża jest stosunkowo prosta. Składa się z dwóch przecinających się linii – krótszej i dłuższej. To od osoby wybierającej zależy jak wiele elementów dekoracyjnych będzie umieszczonych na głównej konstrukcji. Wiele osób decyduje się na standardowy, prosty kształt krzyża, który jest skromny, a jednocześnie elegancki i dostojny.

Ceny krzyży nagrobkowych zależą przede wszystkim od materiału, a także poziomu skomplikowania ornamentyki. Osoby o bardziej zasobnym portfelu mogą nawet zamówić krzyż zaprojektowany zgodnie z indywidualnym życzeniem. Najważniejsze jednak, by wielkością, kształtem, kolorem i zastosowaną ornamentyką pasował do ogólnej stylistyki nagrobka.