Jak umierają słonie?
Słonie są bardzo emocjonalnymi i wrażliwymi istotami. Z tego powodu podobnie jak ludzie przeżywają żałobę i mają trudność z pogodzeniem się z odejściem bliskich. Mimo tego, że nie mają naturalnych wrogów, to w trudnych warunkach, w których żyją, każdego dnia są narażone na śmierć. W przypadku zwierząt odchodzenie jest pozbawione racjonalności, szczególnie gdy śmierć nie przychodzi naturalnie.
Z jakich powodów umierają słonie?
Słonie żyją około 65 – 70 lat w stanie dzikim, a w niewoli do 80 lat. Występowały jednak przypadki zwierząt żyjących ponad 80 lat. Główną naturalną przyczyną zgonów słoni jest śmierć głodowa spowodowana utratą wszystkich zębów.
Słonie umierają najczęściej o zmierzchu, w momencie, w którym zwierzęta przychodzą do wodopoju. Stare słonie są zbyt zmęczone, aby pić wodę, stojąc na brzegu i wchodzą do jeziora. Tam grzęzną w mule i nie mając sił, aby z niego wyjść, tracą równowagę i padają. Inne słonie wyczuwają zbliżającą się śmierć towarzyszy z dużym wyprzedzeniem. Stado otacza umierającego osobnika i jest z nim do samego końca.
Częstym powodem śmierci słoni jest również kłusownictwo. Z jego powodu zwierzęta te są zagrożone wyginięciem. Zabijane są dla skór, mięsa oraz przede wszystkim kości słoniowej, która jest bardzo kosztowna. Ofiarą kłusowników są również słoniątka, które straciły matkę i nie są w stanie samotnie przeżyć.
Czym jest cmentarzysko słoni?
Cmentarzysko słoni jest fikcyjnym miejscem związanym ze zwierzęcymi odpowiednikami ceremonii pogrzebowych. To tam słonie instynktownie zmierzają, aby umrzeć. Według legendy zwierzęta umierają samotnie, z dala od towarzyszy.
Istnieje kilka teorii wyjaśniających pochodzenie tego terminu. Według jednej z nich cmentarzysko słoni to miejsce, w którym znaleziono 27 szkieletów słoni, najprawdopodobniej zabitych przez kłusowników.
Według innych teorii cmentarzyska słoni powstają, gdy głodujące zwierzęta zbierają się w miejscu, w którym istnieją największe szanse na znalezienie pożywienia, po czym umierają w nim. Szkielety grup słoni często znajdowane są przy źródłach wody. Słoń, który ma zbyt niski poziom cukru we krwi, zapada w śpiączkę i umiera.