71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Najciekawsze przesądy pogrzebowe

Przesąd jest wiarą w nadprzyrodzone i tajemnicze związki pomiędzy różnymi wydarzeniami. Zgodnie z nimi niektóre zachowania mogą przynieść pecha, szczęście lub ochronić przed czymś niekorzystnym. Przesądy są obecne w wielu aspektach życia. Z tego powodu nie brakuje ich również w sytuacjach związanych ze śmiercią i pogrzebem. Mimo że stają się coraz mniej popularne, to nadal wierzy w nie wiele osób.

Przesądy związane z umieraniem

Wiele przesądów dotyczy momentu, w których dusza opuszcza ciało. Zwykle mają związek z obawą, że osoba zmarła zechce zostać po śmierci w zamieszkiwanym dotąd domu. Z tego powodu po odejściu bliskiej osoby, członkowie rodziny zasłaniali lustra, szyby i inne powierzchnie, które dawały odbicie. Istniało bowiem ryzyko, że zmarły, przyglądając się swojej podobiźnie, może zostać w domu. Poza tym, aby dusza mogła opuścić mieszkanie, należało otworzyć okno.

W czasach, gdy zmarłego umieszczano w trumnie w mieszkaniu, istotne było, aby był wyniesiony nogami do przodu. Dzięki temu nieboszczyk chętniej opuszczał swój dom.

Wiele osób wierzy, że nie powinno się dotykać rzeczy należących do zmarłego przez 6 tygodni po jego śmierci. Przez ten czas jego dusza może powracać, aby korzystać z pozostawionych przedmiotów.

Czego nie należy robić podczas pogrzebu?

Wiele przesądów związanych jest także z ceremonią pogrzebową. Często według nich odpowiednie zachowania mogą ochronić przed śmiercią kolejnych osób. Sporo przesądów związanych jest z kobietami w ciąży. Uczestnictwo ciężarnej w pogrzebie może grozić śmiercią nienarodzonego dziecka. Według innego przesądu sama obecność na pogrzebie nie jest groźna, jednak wpatrywanie się kobiety w oblicze zmarłego może sprawić, że dziecko będzie miało smutny wyraz twarzy.

Duża ilość przesądów związana jest z kwiatami. Wrzucanie ich do otwartej trumny może ściągnąć czyjąś śmierć. Wiązanek nie należy sprzątać przez 6 tygodni po pogrzebie. Zakazane jest również przynoszenie kwiatów z cmentarza do domu. Ma to przynosić pecha. 

Przesądy związane są również ze zniczami. Nie powinno się ich stawiać na grobie w dniu pogrzebu, ponieważ przynosi to nieszczęście rodzinie zmarłego.