71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Jak transportuje się zwłoki samolotem?

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest bardzo trudnym momentem w życiu. Dodatkowym utrudnieniem jest sytuacja, w której zgon nastąpił poza granicami kraju. Wtedy poza pogrzebem konieczne jest również zorganizowanie transportu. Możliwe jest przewiezienie zwłok lub prochów. Jednym ze środków transportu, którym można przetransportować ciało, jest samolot. Wykorzystuje się go najczęściej do przywiezienia ciała z krajów, z których transport drogowy byłby bardzo kosztowny lub niemożliwy.

Transport zwłok czy przewóz prochów?

Aby móc przetransportować samolotem niespopielone ciało, konieczne jest umieszczenie go w metalowej, zamykanej na klucz trumnie. Jest to wydatek w przedziale 10 do 40 tysięcy złotych. Trumna musi zostać zapieczętowana przez pracownika konsulatu.

Z kolei transport spopielonych szczątków musi odbyć się w szczelnej, odpornej na uszkodzenia urnie. Można umieścić ją w bagażu podręcznym. Jest więc to znacznie tańsze i łatwiejsze do przeprowadzenia rozwiązanie. 

Transport trumny samolotem najlepiej zlecić firmie zajmującej się transportem zwłok. Nasza firma podejmuje się transportu zwłok z zagranicy do Wrocławia i okolicznych miejscowości. Mamy doświadczenie w transporcie zwłok m.in. z Anglii i Hiszpanii.

Niezbędne formalności przy transporcie zwłok zza granicy

Nie wszystkie linie samolotowe wyrażają zgodę na transport zwłok. Zdecydowanie łatwiej jest uzyskać zgodę na przewiezienie urny. Jednak aby przetransportować prochy samolotem, może być konieczne przedstawienie personelowi pokładowemu kopii aktu zgonu, pozwolenia konsula na wywóz ciała czy zaświadczenia o kremacji.

Przed przywozem zwłok do Polski konieczne jest złożenie wniosku o pozwolenie na transport ciała do kraju. Należy w nim podać sposób, w jaki ciało ma zostać przytransportowane.