71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Ile kosztuje ekshumacja?

Ekshumację przeprowadza się najczęściej na wniosek rodziny, która pragnie przenieść grób bliskiej osoby na cmentarz znajdujący się bliżej miejsca zamieszkania. Koszty, które trzeba ponieść, aby jej dokonać, są uzależnione od kilku czynników. Zwykle jednak są dużo niższe od tych, związanych z przeprowadzeniem ceremonii pogrzebowej.

W czym przenosi się zwłoki po ekshumacji?

Ekshumację przeprowadza się w nieco inny sposób, w zależności od tego ile czasu minęło od pochówku. Zwłoki rozkładają się przez około 10 lat, jednak gdy zostaną pochowane w gliniastej i mokrej glebie, może się to przedłużyć do 20 – 30 lat. Gdy zwłoki nie są zmineralizowane, wydobywane są wraz z trumną, którą na czas transportu umieszcza się w skrzyni wybitej blachą.

W przypadku, gdy ekshumacja przeprowadzana jest po okresie mineralizacji zwłok, wydobyte szczątki i resztki trumny umieszcza się w nowej trumnie. Następnie nową trumnę wkłada się do szczelnego worka wykonanego z tworzywa sztucznego. Trumna ekshumacyjna to koszt ok. 600 zł.

Od czego zależy cena ekshumacji?

Cena ekshumacji różni się w zależności od wielkości miasta, w którym jest przeprowadzana. Ekshumacja we Wrocławiu, czy Warszawie będzie droższa niż w ta wykonywana w niedużym mieście.

Poza tym na cenę ma wpływ rodzaj i ilość miejsc, z których mają być przeniesione szczątki. Ekshumować można więcej niż jedną osobę, np. w przypadku grobów zbiorowych. Istotny jest również rodzaj miejsca, do którego szczątki mają zostać złożone, typ nagrobków znajdujących się na grobach, a także czas, który minął od pochowania ciała.

Koszty są wyższe, jeśli rodzina zdecyduje się na spopielenie szczątków zmarłego.

W związku z dużą ilością czynników wpływających na cenę jest ona ustalana indywidualnie. Zwykle wynosi pomiędzy 800 a 2000 zł.