Jak składać kondolencje?
Kondolencje są słowami, wyrażającymi żal za zmarłym. Pokazują przywiązanie do osoby, która odeszła lub do bliskich, którzy stracili członka rodziny.
W Polsce przyjęte jest składanie kondolencji bezpośrednio po pogrzebie, chociaż obowiązują także inne formy.
1) Kondolencje składane po pogrzebie
O ile rodzina zmarłego nie zastrzegła w nekrologu, że nie życzy sobie składania kondolencji, żal za zmarłym można wyrazić osobiście, bezpośrednio po zakończeniu ceremonii pogrzebowych.
Aby złożyć kondolencje, należy ująć dłoń osoby przyjmującej wyrazy współczucia i wypowiedzieć odpowiednie słowa. Jeśli z rodziną zmarłego łączyły żałobników zażyłe stosunki, słowa nabierają osobistego charakteru.
Jeśli natomiast nie były one bardzo bliskie, wystarczą takie zwroty, jak: „serdecznie współczuję Pani/Pana stracie”, „składam wyrazy współczucia”, „proszę przyjąć moje kondolencje” lub „proszę przyjąć kondolencje z powodu śmierci mamy/taty”.
2) Kondolencje zamieszczane w prasie
Inną formą składania kondolencji jest ich zamieszczenie w prasie.
Jest to zwyczaj zarezerwowany dla bardziej oficjalnych stosunków, łączących osobę, zamieszczającą kondolencję ze zmarłym. Przykładem może być ogłoszenie zamieszczone przez pracowników firmy, wyrażające żal za zmarłym kolegą.
W naszym zakładzie pogrzebowym służymy radą w zakresie formułowania kondolencji prasowych.
3) Listowne złożenie kondolencji
Niezależnie od stopnia zażyłości relacji, łączących składającego kondolencję ze zmarłym lub z jego rodziną, bardzo dobrym sposobem na wyrażenie współczucia jest napisanie listu.
Taka forma jest nieinwazyjna; pozwala opłakującemu śmierć bliskiego zapoznać się z treścią epistolografii wtedy, kiedy będzie na to gotowy.
4) Telefoniczne przekazanie wyrazów współczucia
Kondolencje można przekazać telefonicznie bezpośrednio po śmierci osoby, o ile pozostawało się z nią i jej rodziną w bliskich stosunkach. Jeśli nie, lepiej odczekać dzień lub dwa od pogrzebu.
Niezależnie od przyjętej formy, kondolencje muszą być złożone w sposób dyskretny, z dużą dozą empatii. Powinny z jednej strony pokazywać, jak bliską osobą był zmarły, z drugiej sygnalizować współodczuwanie z rodziną żalu oraz poczucia starty.