71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Rodzaje nekrologów

Nekrolog często mylony jest z klepsydrą. Ta druga przybiera formę papierowego afiszu informującego o śmierci danej osoby i terminie uroczystości pogrzebowych, który wywiesza się w miejscach, gdzie osoba zmarła często przebywała (zakład pracy, koła zainteresowań, wejście do jej bloku czy okoliczne słupy ogłoszeniowe). Nekrolog z kolei to forma prasowa (ale też informacja radiowa lub telewizyjna), informująca o śmierci danej osoby, oraz wspominająca kim była i jakie miała zasługi. Zmarłego zawsze w nekrologu przedstawia się w pozytywnym świetlne. Nekrolog może informować też o przyczynie śmierci, a także zawierać kondolencje dla bliskich i miejsce, datę oraz godzinę ceremonii pogrzebowej. W zależności od zawartości nekrologu i tego, kto go zamawia, możemy wyróżnić jego kilka rodzajów.

Nekrolog informacyjny

To nekrolog, którego najczęściej przygotowanie zleca rodzina zmarłego. Mogą być w nim opisane okoliczności śmierci, zazwyczaj jednak rodzina przekazuje tylko wiadomość o dacie i miejscu ostatniego pożegnania. Często za rodzinę nekrolog przygotowuje i przesyła do prasy firma świadcząca usługi pogrzebowe. W nekrologu tym mogą znaleźć się także informacje o czasie wystawienia ciała w kaplicy.

Nekrolog kondolencyjny

Ten typ nekrologu przygotowuje zazwyczaj dalsza rodzina i znajomi zmarłego. To publiczne kondolencje przekazane jego najbliższym np. od firmy, w której pracował zmarły, kuzynów z zagranicy czy kolegów z koła zainteresowań.

Nekrolog z podziękowaniem

Ten rodzaj nekrologu przygotowuje rodzina już po ceremonii pogrzebowej. W treści nekrologu powinno znaleźć się podziękowanie wszystkim uczestnikom za przybycie na ceremonię. Rodzina może też podziękować za spływające do niej kondolencje i oferowane wsparcie.

Nekrolog rocznicowy

Nekrolog rocznicowy może zamówić w prasie najbliższa rodzina, która chce przypomnieć o kolejnej rocznicy śmierci bliskiej osoby. Jeśli z okazji rocznicy ma odbyć się msza w kościele, rodzina zmarłego informuje też, w której dokładnie świątyni będzie ona miała miejsce oraz kiedy.