71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Czym jest kolumbarium?

Ceremonia pogrzebowa najbliższych nam osób związana jest zawsze z dużym ładunkiem emocjonalnym. Dobrze zaplanowana pozwala uniknąć organizatorom niepotrzebnego stresu. W związku z tym przed pochówkiem, warto zastanowić się, jaką formę ma przyjmować pogrzeb. W Polsce nadal najbardziej popularne są tradycyjne pochówki, jednak w niektórych sytuacjach najbliżsi zmarłego decydują się na kremację. To, co jeszcze kilka lat temu było rzadkością, ze względu na trudną dostępność krematoriów, obecnie nie jest to już problem. Kremacji zwłok można dokonać w każdym większym mieście.

Przepisy prawne ściśle regulują miejsca, w których można umieścić urnę z prochami zmarłej osoby. Są to: grób ziemny, grobowiec murowany oraz kolumbarium. W naszym kraju nie ma możliwości przetrzymywania prochów w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Kolumbarium to nic innego jak ściana zlokalizowana na cmentarzu z niewielkimi niszami, w których umieszcza się urnę z prochami. Urnie towarzyszy tablica upamiętniająca daną osobę, a pod ścianą znajduje się miejsce na znicze i kwiaty. Historia tych cmentarnych budowli sięga czasów wczesnochrześcijańskich i rzymskich, kiedy to w starożytnym Rzymie kolumbaria pełniły funkcję zbiorowego grobowca. Obecnie z konstrukcjami tego typu możemy spotkać się coraz częściej na lokalnych cmentarzach i w pobliżu krematoriów.

Przebieg ceremonii pogrzebowej

Ceremonia pogrzebowa, w której grzebane są prochy, w przebiegu niczym nie różni się od tradycyjnego pochówku, dlatego warto zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem. Obecnie zakłady pogrzebowe we Wrocławiu oferują pomoc w przeprowadzeniu przez procedurę bliskich zmarłego, oferując fachowe doradztwo w kwestii organizacji uroczystości.  

Pochówek w kolumbarium jest zazwyczaj tańszy niż tradycyjny. Zalety tego typu pochówków dotyczą także zarządców miast i cmentarzy, ponieważ wiąże się on z dużą oszczędnością miejsca oraz większym bezpieczeństwem dla środowiska. Do tego zakłady zajmujące się produkcją płyt nagrobnych już od dawna posiadają w swojej ofercie tablice upamiętniające dostosowane do kolumbarium, w delikatnych motywach komponujących się z otoczeniem.