W jaki sposób napisać nekrolog?
Odejście bliskiej osoby, to duże przeżycie zarówno dla rodziny, jak i przyjaciół. Często chcąc powiadomić dalszych znajomych o jej śmierci decydujemy się na umieszczenie nekrologu. Takie rozwiązanie jest szczególnie popularne w sytuacjach, kiedy zmarły cieszył się dużym uznaniem społecznym, ale nie tylko. Wyróżniamy kilka głównych rodzajów nekrologów. Zaliczają się do nich między innymi nekrologi dziękczynne, kondolencyjne lub nekrologi umieszczane w rocznicę śmierci. Nekrolog możemy napisać samodzielnie lub – jeśli nie czujemy się na siłach – zlecić jego przygotowanie zakładowi pogrzebowemu.
Zachowaj kolejność przekazywanych informacji
Odpowiednio napisany nekrolog, to taki, który rozpoczyna się opisem straty lub informacją o śmierci. Najczęściej rozpoczyna się go zwrotem „Z uczuciem wielkiej straty i żalu zawiadamiamy, że…”. Następnie należy podać imię i nazwisko zmarłego oraz jego wiek. W przypadku pracowników naukowych lub pracowników służb mundurowych podaje się również tytuł lub stopień naukowy. Nie wolno również zapominać o umieszczeniu daty śmierci. Kolejnymi danymi, które należy zawrzeć, są informacje o dacie i godzinie mszy oraz miejscu pochówku. Na końcu umieszczamy informację, dotyczącą tego, kto jest autorem nekrologu, np. „Pogrążona w żalu i żałobie rodzina”.
Nekrolog – gdzie należy go umieścić?
Nekrologi umieszczane są najczęściej w lokalnej prasie, ale można nadać je również w radio lub telewizji. Z uwagi na postępującą cyfryzację nekrologi umieszczane są również coraz częściej w internecie. Jeżeli zależy nam na tym, żeby tekst dotarł do jak największego grona odbiorców, to należy umieścić go z odpowiednim wyprzedzeniem. Warto również wiedzieć, że w przypadku nekrologów rocznicowych nie podaje się informacji dotyczących pogrzebu, a jedynie datę śmierci oraz godzinę i miejsce, w którym odbędzie się nabożeństwo rocznicowe.