71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Pogrzeb dziecka – jak się do niego przygotować?

Wydawać by się mogło, że śmierć, to śmierć i zawsze boli tak samo. Nie ulega jednak wątpliwości, że szczególną tragedią jest śmierć ludzi młodych, nastolatków i dzieci, które albo dopiero wchodziły w życie, albo nawet nie zdążyły go poznać, ani – tym bardziej –  się nim nacieszyć. Rodzice, pomimo że pozostają w wielkiej żałobie, zobowiązani są do organizacji pochówku.

Dziecko nieochrzczone i ochrzczone

Rodzice dzieci, które żyły tak krótko, że nawet nie zdążyły zostać ochrzczone, zastanawiają się często, czy możliwa będzie organizacja katolickiego pogrzebu. Trzeba jednak zaznaczyć, że kościół  zezwala na pochówek dzieci, które nie zdążyły przyjąć tego ważnego sakramentu. Dzięki temu nie istnieją żadne przeciwwskazania do organizacji pogrzebu dla dzieci, które zmarły przed porodem. Główna różnica oparta jest na sposobie przeprowadzania nabożeństwa i formułach wypowiadanych przez kapłana. Pogrzeby dzieci, które ukończyły siódmy rok życia traktowane są zaś, jako pogrzeby „zmarłych w młodym wieku”. Nie licząc tych drobnych różnic, same formalności, które łączą się z organizacją pochówku, są niemal identyczne i można je bez problemu zlecić pracownikom domu pogrzebowego. Trzeba jednak pamiętać, że do zlecenia jakichkolwiek działań, konieczne jest posiadanie karty zgonu.

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb dziecka?

Panuje niepisana reguła, która nakazuje wybór kwiatów w kolorze białym lub jego odcieniach. Na grobach dzieci najczęściej składa się wiązanki, które wykonane zostały z delikatnych kwiatów, takich, jak np. lilie, róże czy goździki. Należy jednak pamiętać, że zarówno wieńce, jak i wiązanki, nie powinny być zbyt duże, ponieważ mogą całkowicie zakryć niewielki grób. Zdarzają się również sytuacje, w których rodzice nie wyrażają zgody na składanie kwiatów. W takich przypadkach należy oczywiście uszanować ich decyzję i zaopatrzyć się wyłącznie w znicz.