Korea Południowa. Pogrzeby za życia coraz modniejsze
Mieszańcy Korei Południowej, Japonii oraz Chin wielokrotnie przyciągali uwagę swoimi dość nietypowymi zwyczajami. Choć mogą się one wydawać dziwne, wręcz ekstremalne, to czasami okazują się sposobem na odnalezienie sensu życia. Tak jest w przypadku bardzo popularnych w Korei Południowej pogrzebów za życia. Wyjaśniamy, na czym polega taki rytuał, jakie ma znaczenie i dlaczego zyskuje na popularności.
Pogrzeb na próbę – jaki to ma sens?
Za życia raczej nie myślimy o tym, jak będzie wyglądał nasz pogrzeb. Co więcej, nie pragniemy sprawdzić, czy trumna jest wygodna i jak czuje się zamknięty w niej człowiek. Mieszkańcy Korei Południowej za takie doświadczenie są skłonni zapłacić, bo postrzegane jest ono jako sposób na odzyskanie sensu życia. Azjaci żyją bardzo szybko, zapominając o sobie i często bezgranicznie zatracając się w pracy. Wielu Koreańczyków cierpi na depresję oraz popełnia samobójstwo, a taki „próbny pogrzeb” pomaga im w odzyskaniu chęci do życia i jego przewartościowaniu. W Polsce pogrzeb za życia wygląda nieco inaczej i ogranicza się jedynie do zaplanowania całej uroczystości, nie tylko przez osoby, które ze względu np. na nieuleczalną chorobę są przygotowane na śmierć. Wcześniejsze zaplanowanie pogrzebu nie jest jedynie sposobem na odciążenie bliskich w trudnym dla nich czasie żałoby. Coraz więcej osób decyduje się na nietypowe pogrzeby, których oprawa odbiega od znanych nam tradycji, a możliwość wcześniejszego zaplanowania uroczystości, pozwala zyskać pewność, że pogrzeb przebiegnie zgodnie z ostatnią wolą osoby zmarłej.
Jak wygląda pogrzeb za życia?
Pogrzeb za życia to dość nietypowy rytuał, który rozpoczyna się od pożegnania z samym sobą oraz swoimi bliskimi. Osoba, która chce go doświadczyć, zakłada pogrzebową szatę oraz pisze list pożegnalny. Uczestnicy rytuału mają ze sobą własne zdjęcia, które później zostaną ustawione przy trumnach. Najważniejszym momentem pogrzebu za życia jest położenie się w przygotowanej trumnie i zamknięcie wieka. „Próbny pogrzeb” jest okazją do zastanowienia się nad własnym życiem. Jego uczestnicy dokonują oceny swojej sytuacji życiowej oraz zastanawiają się nad tym, czy naprawdę chcieliby odejść z tego świata. Wielu z nich podejmuje kluczowe decyzje, postanawia zmienić swoje postępowanie oraz dostrzega, że życie jest jednak na tyle cenne, że nie warto podejmować pochopnych decyzji i myśleć np. o samobójstwie.