71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Cmentarz Ohlsdorf w Hamburgu – największy cmentarz na świecie

Cmentarz to miejsce, w którym szukamy ciszy oraz sposobności do zadumy. Większości z nas cmentarze kojarzą się z typowymi dla polskiej tradycji nekropoliami z nagrobkami położonymi blisko siebie i wąskimi alejkami. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy cmentarz znajdujący się w Hamburgu, który jest wyjątkowy pod wieloma względami.

Cmentarz Ohlsdorf, czyli spacer połączony z lekcją historii

Cmentarz Ohlsdorf został założony w 1877 roku. Wśród pochowanych na jego terenie są przedstawiciele kultury i polityki, ale też m.in. ofiary obu wojen światowych.. Na cmentarzu znajduje się również Polska Kwatera Wojenna 1939-1945 oraz cmentarz żydowski. Co ciekawe, nekropolia ta nie jest związana z żadną religią – w jej granicach odnajdziemy zatem groby i miejsca pamięci ludzi różnego pochodzenia, wyznań i tradycji. Na cmentarzu znajduje się ok. 256 tysięcy grobów oraz wiele kaplic, pomników i mauzoleów. Znany jest z pomników aniołów, które znaleźć można przy różnych grobach. Od momentu stworzenia tego cmentarza, zostało w nim przeprowadzonych ok. 1,5 miliona pochówków.

W 1996 roku powstało na terenie cmentarza muzeum, w którym można zobaczyć wystawy stałe i czasowe związane z historią i funkcjonowaniem nekropolii.

Nekropolia o charakterze parkowym

Cmentarz zajmuje powierzchnię ok. 400 hektarów. Jest to największa nekropolia w Europie i największy cmentarz o charakterze parkowym na świecie. Jednocześnie jest największym terenem zielonym w Hamburgu. Na pierwszy rzut oka można go pomylić ze zwykłym parkiem! Szerokie aleje, rozłożyste drzewa oraz stawy i potoki, a nawet studnie tworzą niesamowicie relaksującą atmosferę, co sprawia, że Cmentarz Ohlsdorf jest chętnie odwiedzany w celach rekreacyjnych przez mieszkańców Hamburga oraz turystów. Na jego terenie znajduje się ok. 450 gatunków drzew, a także mnóstwo różaneczników o pięknych kwiatach w nasyconych kolorach. W parku znajduje się 17 km dróg, na których dozwolony jest ruch pieszy oraz samochodowy. Możliwe jest wykupienie wycieczki z przewodnikiem, który oprowadza gości po najciekawszych zakątkach tej ogromnej nekropolii. Spacer po Cmentarzu Ohlsdorf oferuje możliwość odpoczynku od zgiełku miasta na łonie natury, jak i ciekawą lekcję historii światowej oraz regionu.

Polska Kwatera Wojenna 1939-1945

We wschodniej części cmentarza Ohlsdorf znajduje się miejsce pamięci poświęcone ofiarom II Wojny Światowej polskiego pochodzenia. W kwaterach spoczywa 1070 Polaków, których wojenne zawirowania zaprowadziły do Niemiec. Znajduje się tam dwumetrowy krzyż z granitu oraz płyta upamiętniająca zmarłych. Polacy zostali pochowani również w Brytyjskiej Kwaterze Wojennej – spoczywa tam 8 pilotów RAF.