71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Na co zwrócić uwagę, wybierając zakład pogrzebowy

Śmierć bliskiej osoby wiąże się zwykle z traumą i cierpieniem. Niestety ból po stracie nie uwalnia nas od ostatnich obowiązków, które mamy względem zmarłego. Oprócz spraw formalnych, należy również wybrać zakład pogrzebowy, który będzie odpowiadał naszym potrzebom, zarówno organizacyjnym, jak i finansowym.

Jak znaleźć odpowiedni dom pogrzebowy

Zazwyczaj wybieramy firmę pogrzebową z polecenia, z której usług korzystał ktoś z naszego otoczenia. Jeżeli ich opinie o jakości usług jest pochlebna, warto zdecydować się na taki zakład. Kiedy jednak nie mamy możliwości skorzystać z doświadczeń kogoś bliskiego, warto odwiedzić kilka domów pogrzebowych i poznać ich ofertę oraz panującą w nich atmosferę. To ważne czy przedstawiciel zakładu wykazuje empatię i zrozumienie oraz doradza i wspiera, cierpliwie czekając na podjęcie przez nas decyzji. Zdarza się jednak, że odwiedzanie kolejnych zakładów pogrzebowych jest ponad nasze siły, wtedy można skorzystać z dobrodziejstw współczesności, czyli ze stron internetowych. Wiele firm posiada swoje witryny, na których znajdziemy wachlarz świadczonych usług, cennik oraz galerię zdjęć.

Na jakie usługi zwrócić uwagę

Poza organizacją ceremonii pogrzebowej, popularną usługą jest także zapewnienie oprawy muzycznej i konduktu żałobnego. Część zakładów oferuje również przeprowadzenie formalności związanych z uzyskaniem zasiłku pogrzebowego, pośrednicząc tym samym w kontaktach między poszczególnymi urzędami, a rodziną zmarłego. Ważna jest również lokalizacja danego domu pogrzebowego. Dzięki wybraniu zakładu w naszej lokalizacji znacznie usprawnimy działania i pozwolimy uniknąć zbędnych kłopotów. Warto również zwrócić uwagę na to, czy oferta uwzględnia transport zwłok, co jest niezbędne jeśli śmierć nastąpiła daleko od miejsca zamieszkania. Ze względu na różnorodne oczekiwania rodzin zmarłych, niektóre zakłady oferują m.in. profesjonalną kremację lub pomoc w przeprowadzeniu ewentualnej ekshumacji zwłok. Dlatego nie bójmy się pytać o interesujące nas usługi.