W jakich trumnach ciała trafiają do krematorium?
Kremacja zwłok jest coraz częściej wybieranym sposobem chowania zmarłych. Co piąty pochówek odbywa się w tej formie. Zwykle to rodzina wybiera taki sposób pochówku, zdarza się również, że kremacja jest ostatnią wolą zmarłego. Ten rodzaj pochówku preferowany jest często ze względów praktycznych. Urnę łatwiej przetransportować z innego kraju, zajmuje mniej miejsca w grobie rodzinnym, a także można umieścić ją w kolumbarium, co często wiąże się z niższymi opłatami na cmentarzu.
Jakie wymogi musi spełnić trumna kremacyjna?
Trumny, które przeznaczone są do kremacji, muszą spełniać kilka wymogów. Wiąże się to z tym, że trumna trafia do pieca kremacyjnego razem z ciałem osoby zmarłej. Z tego powodu nie może zawierać żadnych elementów, które mogłyby uszkodzić, piec, np. poprzez roztopienie się. Trumny te nie mogą być ozdobione żadnymi metalowymi elementami, takimi jak zakrętki mocujące, krzyże, okucia czy antaby. Kolejnym wymogiem jest brak powłok lakierniczych, którymi malowane są zazwyczaj trumny przeznaczone do tradycyjnego pochówku.
Sprzedaż trumien we Wrocławiu odbywa się w naszym zakładzie pogrzebowym. Oferujemy szeroki wybór trumien oraz urn.
Materiały, z których wykonane są trumny przeznaczone do kremacji
Trumny kremacyjne wykonywane są z kilku rodzajów materiałów:
- kartonu
- tektury z nadrukiem
- sklejki
- drewna
- wikliny
- płyty MDF
Najpopularniejsze są trumny wykonane z kartonu, tektury zadrukowanej oraz drewna. W odróżnieniu od trumien przeznaczonych do tradycyjnego pochówku, trumny kremacyjne wykonane są z drewna sosnowego, a nie dębowego.
Trumny wykonane z tektury z nadrukiem przypominają z wyglądu trumny drewniane. Mają nadrukowany wzór słojów drewna.
Trumny kremacyjne mają zazwyczaj kształt taki jak trumny tradycyjne. Wyjątkiem są trumny kartonowe, które zwykle są prostokątne.
Mało popularnym rodzajem trumien kremacyjnych są te wykonane z wikliny. Tego typu trumny mają zaokrąglone brzegi, przez co również nie przypominają kształtem typowej trumny.
Mimo tego, że trumny kremacyjne są wykonane z mniej wytrzymałych materiałów niż ich tradycyjne odpowiedniki, mają udźwig do 140 kg.