71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Tanatopraktor – zawód dla wybranych

Są zawody, o których marzymy od dzieciństwa, gdyż wydają nam się wyjątkowo atrakcyjne, dobrze płatne, ciekawe. Są i takie profesje, o których niewiele wiemy, a często nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Dotyczy to w szczególności dziedziny tanatokosmetyki oraz zadań, jakich podejmują się w swojej codziennej pracy tanatopraktorzy. Ten artykuł poświęcony będzie właśnie tym zagadnieniom.

Czym właściwie jest tanatokosmetyka?

Pojęcie tanatokosmetyka dla wielu osób jest obce. W wielkim uproszczeniu można stwierdzić, że jest to dziedzina, która zajmuje się zabezpieczeniem i przygotowaniem ciała do pochówku. W potocznym mniemaniu bardzo często czynności te określane są jako wykonywanie makijażu osobie zmarłej. I rzeczywiście jest w tym sporo prawdy. Makijaż rzeczywiście może być wykonany, jednak w zdecydowanej większości przypadków chodzi tutaj przede wszystkim o przywrócenie zmarłemu wyglądu jak najbardziej zbliżonego do tego, jaki posiadał za życia. Z zastosowaniem specjalnych kosmetyków poprawia się koloryt skóry, pozbywa się przebarwień czy niweluje się ślady po wypadkach. Oprócz tego wykonywane są zabiegi z zakresu mycia ciała, zwykle konieczne jest również nałożenie wybranych przez rodzinę ubrań.

Czym zajmuje się tanatopraktor?

Jak już zostało wspomniane w tytule tekstu, tanatopraktor to nie jest zawód dla każdego, ale jednocześnie jest to bardzo istotna profesja. Tak naprawdę jest to ostatnia osoba, która zajmuje się ciałem zmarłego, przygotowując je do tego, aby było gotowe do pochówku. W swojej pracy wykonuje wiele specjalistycznych zabiegów, które pozwalają na estetyczną i bezpieczną ekspozycję ciała podczas pogrzebu. Bardzo wiele zakładów pogrzebowych współpracuje z profesjonalnymi tanatopraktorami, którzy specjalizują się w toalecie pośmiertnej, czasowej konserwacji ciała oraz autokosmetyce. W bardziej skomplikowanych przypadkach wykonywane są też czynności związane z balsamowaniem, a nawet rekonstrukcją zwłok (tanatoplastyka).

Trudność tego zawodu nie wynika wyłącznie z faktu, że tanatopraktor musi pracować z osobami zmarłymi. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie osoby umierają w sposób naturalny. Nierzadko ich ciała bywają mocno uszkodzone. Wówczas niezbędne są nie tylko wyjątkowe umiejętności tanatopraktora, ale przede wszystkim jego predyspozycje osobowościowe, które pozwalają na podjęcie się w sposób profesjonalny tak trudnych zadań.