Sprowadzenie zwłok z zagranicy
Sprowadzenie zwłok z zagranicy
Czasem śmierć bliskiej osoby może nastąpić poza granicami naszego kraju i zmuszeni będziemy do sprowadzenia zwłok. Wiąże się to jednak z szeregiem formalności, które musimy spełnić. Przede wszystkim należy uzyskać zezwolenie burmistrza lub prezydenta miasta podparte zgodą z sanepidu odpowiedniego dla miejsca, w którym chcemy dokonać pochówku, w tym celu należy okazać organowi przetłumaczony dokument potwierdzający śmierć i dokument kremacji jeżeli kremacja miała miejsce za granicą
Kolejnym miejscem do którego należy się udać jest konsulat kraju, w którym nastąpił zgon. Należy pamiętać, że jeśli transportujemy zwłoki, a nie urnę z prochami, zgodę uzyskamy nie tylko okazując odpis aktu zgonu ale również dokument potwierdzający że śmierć nie była następstwem choroby zakaźnej.
To właśnie do konsulatu w pierwszej kolejności zostaje przewieziona trumna lub urna z prochami w celu jej opieczętowania i odpowiedniego zabezpieczenia. Na tym etapie odpowiednie dokumenty o zabezpieczeniu urn lub prochów musi przedstawić zakład pogrzebowy który zajmuje się transportem.
Warunki transportu lotniczego ustalane są indywidualnie z liniami lotniczymi, musimy się jednak liczyć z koniecznością przedstawienia licznych zaświadczeń (między innymi listu z ambasady), a w niektórych wypadkach – podróży pasażera który zleca transport zwłok.
Jak więc widzimy transport prochów lub zwłok wiążę się z ogromną ilością formalności. Na szczęście rodzina zmarłego nie musi dbać o nie sama. W wypadku zlecenia tych czynności odpowiedniemu zakładowi pogrzebowemu wystarczy jedynie odpowiednie upoważnienie, a pracownicy zakładu zajmą się całą resztą wraz z organizacją uroczystości pogrzebowych .