71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Savoir-vivre na stypie. Jak się zachować?

Pod pojęciem savoir-vivre rozumiemy zbiór ogólnie przyjętych w danym społeczeństwie dobrych manier i konwenansów towarzyskich. Osoba dobrze znająca zwyczaje oraz reguły grzecznościowe, które funkcjonują w danej grupie, jest postrzegana jako taktowna i dobrze zaznajomiona ze sztuką życia. Dzięki znajomości obyczajów, form towarzyskich i reguł grzecznościowych każdy z nas zyskuje cenną umiejętność postępowania w różnych, czasami nawet bardzo trudnych i dramatycznych momentach życia. Savoir-vivre dotyczy zachowania w różnych szczególnych sytuacjach. Jedną z takich sytuacji jest niewątpliwie śmierć bliskiej osoby i radzenie sobie na jej pogrzebie, a później stypie.

Czym jest stypa?

Stypa to inaczej uroczysta uczta pogrzebowa. Jest organizowana po pogrzebie w celu uczczenia pamięci zmarłego. Tradycja organizowania tego typu wydarzeń sięga jeszcze czasów starożytnych! To bardzo ważna uroczystość, ponieważ dla większości żałobników ma działanie iście terapeutyczne. W gronie osób blisko związanych ze zmarłym można wspólnie powspominać radosne chwile z nim spędzone, a także przypomnieć sobie różne często anegdotyczne historie z jego życia. Takie wspólne wspominanie łagodzi ból i koi nerwy – pomaga pogodzić się ze stratą.

Stypa pełni jeszcze jedną ważną funkcję – jest to rodzaj podziękowania składanego przez najbliższą rodzinę zmarłego wszystkim gościom, którzy przybyli na pogrzeb. Niektórzy z nich przyjeżdżają z bardzo daleka, aby okazać szacunek zmarłemu. Zapraszając ich na stypę, jego rodzina okazuje wdzięczność wszystkim żałobnikom obecnym na pogrzebie.

Co należy robić, a czego unikać na stypie?

Wybierając się na pogrzeb i stypę, powinniśmy najpierw dokładnie zapoznać się z zasadami dobrego zachowania, które obowiązują na tego typu wydarzeniach. Dzięki nim będziemy mieć pewność, że nasz wygląd, zachowanie czy sposób mówienia nie urazi nikogo z bliskich zmarłego i nie sprawi im dodatkowej przykrości.

Czego nie powinno się robić:

1. Nadużywanie alkoholu
Uczestnicząc w stypie, nie można nadużywać alkoholu. Niektórzy ludzie odczuwają potrzebę utopienia w nim swoich smutków, jednak zachowanie pod wpływem alkoholu jest często nieprzewidywalne i może obrazić lub sprawić ból innym żałobnikom. Alkohol zazwyczaj jest podawany na tego typu ucztach, jednak nie należy przesadzać z jego ilością.

2. Wyrażanie niepochlebnych opinii o zmarłym
Kategorycznie wzbronione jest mówienie źle o zmarłym, nawet jeżeli za jego życia nasze stosunki z nim nie układały się idealnie. 

3. Ubranie się w nieodpowiedni strój
Na pogrzebie i stypie większość żałobników występuje w czarnych ubraniach. Nie ma obowiązku zakładania wyłącznie czarnych strojów, jednak należy unikać jaskrawych barw, intensywnych wzorów i wyzywających fasonów – ubranie powinno być spokojne, eleganckie i utrzymane w stonowanych, ciemnych kolorach.

4. Zajmowanie miejsca u szczytu stołu
Coraz częściej na stole przygotowanym na stypę znajdują się karteczki z imionami i nazwiskami gości, aby mogli oni zająć odpowiednie miejsca. Jeżeli jednak ich tam nie ma, pamiętajmy, aby nie zasiadać u szczytu stołu. Miejsca u szczytu stołu są bowiem zawsze zarezerwowane dla najbliższej rodziny zmarłego albo najstarszych członków rodziny.

5. Wyrazy bólu, kondolencje i pocieszanie – tylko z umiarem
Na stypie starajmy się unikać nachalnego pocieszania najbliższej rodziny zmarłego. Nie składajmy co chwila kondolencji i nie wyrażajmy w kółko swojego żalu. Często najlepszym wyjściem jest powściągliwość i oszczędność słów. Takie zachowanie będzie na pewno odebrane jako taktowne.

6. Tylko dla wybranych
Stypa jest organizowana tylko dla wybranych żałobników, dlatego jeżeli nie dostaliśmy na nią zaproszenia, nie możemy się na niej pojawić.
Jeśli jesteśmy zaproszeni na stypę, pamiętajmy także, aby nie wyjść z niej zbyt wcześnie. Takie zachowanie będzie źle odebrane. Niespiesznie zjedzmy obiad i spokojnie porozmawiajmy z innymi żałobnikami.

Jak powinno się zachowywać:

1. Wyłączyć smartfona i inne urządzenia elektroniczne
Wybierając się na pogrzeb i stypę, wyłączmy lub wyciszmy smartfona i inne urządzenia elektroniczne. Ich głośny dźwięk może zrujnować refleksyjną atmosferę i zaburzyć doniosły moment, gdy np. bliska rodzina wspomina zmarłego.

2. Mówić spokojnym i cichym głosem
Na stypie mówmy spokojnym głosem. Unikajmy podnoszenia głosu i krzyku. Kłótnie i awantury są niestosowne.

3. Cierpliwie wysłuchać bliskich zmarłego
Jeżeli członkowie najbliższej rodziny zmarłego lub jego przyjaciele mają ochotę powspominać albo muszą się nam wyżalić, cierpliwie ich wysłuchajmy. Nigdy nie wchodźmy im w słowo, nie przerywajmy ich wypowiedzi i ich nie pospieszajmy. Pamiętajmy, że jest to dla nich wyjątkowo trudy okres w życiu, dlatego potrzebują naszego wsparcia.

4. Starać się pomóc
W dobrym tonie jest zawsze zaoferowanie swojej pomocy bliskim zmarłego. Może być to jakaś drobna sprawa (np. podwiezienie do domu, zrobienie zakupów czy wyprowadzenia psa), porada albo wsparcie psychologiczne. Chęć pomocy osobom pogrążonym w cierpieniu będzie zawsze dobrze odebrana, a nawet może pomóc im się pozbierać.