Jak przygotować zmarłego do kremacji?
Kremacja staje się coraz bardziej popularna, jednak w naszym kraju wciąż budzi wiele kontrowersji. Niektórzy dość sceptycznie reagują na wieść, iż czyjeś zwłoki mają być spopielone. Oczywiście należy pamiętać o tym, że decyzja o kremacji jest indywidualnym wyborem każdego człowieka, który należy uszanować.
Czym jest właściwie kremacja i na czym polega?
W naszej kulturze najbardziej powszechną formą pochówku jest tradycyjny pogrzeb, podczas którego zwłoki w trumnie składane są do grobu na cmentarzu. Kremacja zwłok staje się jednak coraz bardziej popularna. Obecnie w Polsce powstają krematoria w coraz większej liczbie miast.
Do kremacji ciało przygotowywane jest tak samo, jak w przypadku tradycyjnego pogrzebu. Zmarły może być ubrany standardowo lub też owinięty w całun. Następnie należy złożyć zwłoki do specjalnej trumny — bardzo skromnej (bez żadnych ozdób czy tworzyw niewskazanych do spalenia), wykonanej z drewna, wikliny lub tektury. Następnie dochodzi do spopielenia zwłok. Cały proces spalenia trwa średnio dwie godziny i odbywa się w specjalnym piecu. Po spaleniu prochy zmarłego umieszcza się w urnie.
Przed oraz w trakcie procesu spalania rodzina i najbliżsi najczęściej spotykają się we wspólnym gronie, by wspominać i modlić się za zmarłego. To szansa na ostatnie pożegnanie z członkiem rodziny. Bardzo często spotkanie organizowane jest zgodnie z zaleceniami pozostawionymi jeszcze za życia przez zmarłego.
Ostatecznym etapem jest pogrzeb oraz złożenie prochów w grobie lub kolumbarium.
Przygotowania formalne do kremacji
Chociaż kremacja zwłok przebiega w nieco innej formie niż tradycyjny pogrzeb, w tym przypadku również istnieje konieczność zgromadzenie niezbędnych dokumentów. Najbliższy zmarłego muszą przedstawić m.in. akt zgonu oraz zezwolenie na kremację.
Warto pamiętać również, że urna z prochami nie wymaga organizacji specjalnego transportu, jak w przypadku tradycyjnej trumny z ciałem. Rodzina sama może przewieźć urnę na miejsce pochówku. Jedynym warunkiem jest poszanowanie ciała zmarłego oraz postępowanie zgodnie z zasadami etyki.