71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Czy w Polsce da się zorganizować tanio pogrzeb?

Śmierć bliskiej osoby, to z zawsze trudne przeżycie dla jej rodziny i przyjaciół. Niestety, bardzo często zdarza się, że żałoba połączona jest z dodatkowym stresem wiążącym się z kosztami organizacji pochówku. Powiedzmy sobie szczerze – zorganizowanie pogrzebu równoznaczne jest z poniesieniem ogromnych kosztów. Co prawda rodzina może starać się o tzw. zapomogę pogrzebową, niemniej jej wysokość okazuje się często zbyt mała. Powstaje więc pytanie, czy w Polsce da się w ogóle zorganizować tani pogrzeb? – Postaramy się na nie odpowiedzieć.

Czym jest zasiłek pogrzebowy?

Zasiłek pogrzebowy to jednorazowe świadczenie. Może z niego skorzystać zarówno rodzina nieboszczyka, pracodawca, gmina, powiat, jak i dom pomocy społecznej, pod warunkiem że pokrył koszty pochówku. Aktualnie jego wysokość wynosi 4000 zł.

Dom pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy nie starcza często na wyprawienie całego pochówku. O ile w stosunkowo dobrej sytuacji są osoby, których zmarli zawczasu pomyśleli o kupnie kwatery na cmentarzu, o tyle w pozostałych przypadkach bywa ciężko. W organizacji taniego pogrzebu z pewnością pomoże dom pogrzebowy. Pamiętajmy bowiem, że niektóre koszty można zminimalizować (mowa tu chociażby o wyborze tańszej trumny). Jego pracownicy dzięki wieloletniemu doświadczeniu bez problemu podpowiedzą nam, jak poradzić sobie z kosztami organizacji pogrzebu.

Trumna

Najłatwiejszym sposobem na obniżenie kosztu pochówku jest oczywiście wybór tańszej trumny. Domy pogrzebowe oferują ich wiele rodzajów, a poszczególne różnią się od siebie przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane, sposobem wykończenia i – co oczywiste – ceną. Jeżeli więc zależy nam na zorganizowaniu taniego pogrzebu, to może warto właśnie tutaj szukać oszczędności? Niestety, wielu ludzi zmuszonych jest do wzięcia pożyczek na pochówek bliskiej osoby. Nie jest to może i najlepsze rozwiązanie, ale czasami ciężko znaleźć lepsze, zwłaszcza, kiedy nasze myśli zajmuje tęsknota za niedawno utraconym bliskim.