71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Konsolacja – jak ją zorganizować?

Każdy, kto choć raz przeżył śmierć bliskiej osoby wie, z jak ogromnym bólem i poczuciem straty się ona wiąże. Mając to na uwadze, nie powinno dziwić, że zarówno rodzina, jak i przyjaciele, mają naturalną potrzebę pożegnania osoby, która właśnie udała się w swoją ostatnią podróż. W polskiej kulturze nadal żywa jest tradycja konsolacji, czyli spotkania, które odbywa się bezpośrednio po uroczystości pogrzebowej. W mowie potocznej znana jest ona również jako stypa. Jak ją zorganizować?

Poczęstunek

Najogólniej rzecz ujmując, istnieją dwa zasadnicze kierunki organizowania uroczystości konsolidacyjnej. Spotkanie może odbywać się w domu zmarłego i jego rodziny, albo w wynajętym na tę okazję lokalu. W ostatnich latach większą popularnością cieszy się to drugie rozwiązanie. Nic dziwnego, zwłaszcza jeżeli wziąć pod uwagę, że większość firm świadczących usługi pogrzebowe zajmuje się również organizację konsolidacji. Jest to o tyle wygodne, że rodzina zmarłego nie musi się o nic martwić, a jedynie określić swoje oczekiwania względem uroczystości. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od tego, które rozwiązanie wybraliśmy, powinniśmy określić liczbę gości. Ma to ogromne znaczenie zarówno przy wyborze samej sali, jak również potraw i napojów. Wbrew powszechnie panującej opinii, samodzielna organizacja stypy, wcale nie musi być tańsza, zwłaszcza jeżeli planujemy zaprosić na nią dużą liczbę osób.

Alkohol na stypie

Duże wątpliwości budzi również pojawianie się alkoholu na tego typu uroczystościach. Trzeba jednak pamiętać, że w tej kwestii panuje dowolność, a podawanie mocniejszych trunków nie jest z zasady odbierane negatywnie, zwłaszcza, jeżeli pojawiały się one na dotychczasowych uroczystościach rodzinnych.

Zakwaterowanie i zaproszenia

Przyjęło się, że zaproszenia na stypę powinny być przekazywane słownie, wraz z informacją o terminie uroczystości pogrzebowej. Jeżeli jednak nie udało się nam tego zrobić z odpowiednim wyprzedzeniem, to nie będzie nietaktem, poinformować gości w momencie przyjmowania kondolencji.