Mowa pogrzebowa – jak należy ją przygotować?
Wygłaszanie mowy pogrzebowej zwykle kojarzy nam się z pogrzebami w obrządku świeckim. Współcześnie jednak coraz częściej można usłyszeć krótkie przemówienie pożegnalne wygłaszane przez osobę lub osoby bliskie zmarłemu podczas tradycyjnych, wyznaniowych uroczystości pogrzebowych.
Specyfika mowy pogrzebowej
Mowa pogrzebowa to specyficzna forma przemówienia. Przede wszystkim jest wygłaszana dla uczczenia pamięci zmarłego. To jedna z form złożenia mu hołdu i wyrażenia swojego szacunku, a jednocześnie żalu po stracie. To bardzo piękny gest skierowany w stronę osoby zmarłej, a jednocześnie bardzo wymagające zadanie dla przemawiającego, który w tak wzniosłej, a jednocześnie smutnej chwili musi skierować swoje słowa w stronę uczestników pogrzebu.
Na wygłoszenie mowy pogrzebowej zwykle decyduje się osoba bliska zmarłemu, np. członek rodziny, przyjaciel lub znajomy z pracy. Najczęściej w swoim przemówieniu skupia się nie tylko na wyrażeniu uczuć smutku i przygnębienia w obliczu śmierci, ale również na wspomnieniach dotyczących zmarłego, jego osiągnięciach, zasługach, pasjach, poglądach itd. Warto przy tym pamiętać, że w mowie pogrzebowej nie powinno być treści bolesnych, intymnych, drażniących lub obrażających inne osoby. W dobrym tonie jest również złożenie podziękowań zgromadzonym uczestnikom za przybycie na pogrzeb, a także kondolencji najbliższym członkom rodziny.
Bardzo ważne jest, aby podczas wygłaszania mowy pogrzebowej, odpowiednio dostosować język wypowiedzi. Powinien być on oficjalny, ale jednocześnie zrozumiały zarówno dla osób starszych, jak i dla dzieci. Musi cechować się odpowiednią doniosłością i powagą, a jednocześnie lekkością w odbiorze. Oczywiście w przemówieniach tego rodzaju najczęściej przeważają określenia wyrażające smutek i żal po stracie bliskiej osoby, jednak dobrze jest wpleść w wypowiedź zwroty związane z miłymi wspomnieniami po zmarłym, wyrażające nadzieję. Pamiętajmy, że mowa skierowana jest do rodziny i bliskich, którzy muszą uporać się ze swoim smutkiem. Warto więc zadbać o to, by przemówienie nie było dla nich dodatkowym emocjonalnym ciężarem, z którym będą musieli się uporać podczas pogrzebu.