71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Jakie bóstwa towarzyszyły zmarłym w drodze?

Przez wieki ludzie w różny sposób tłumaczyli sobie, w jaki sposób przemierza się drogę pomiędzy życiem a śmiercią. W wielu religiach w tej podróży towarzyszyły im bóstwa. 

W różny sposób pomagały zmarłym przejść na drugą stronę: odprowadzały duszę, pomagały jej przepłynąć przez rzekę czy tworzyły tunele w ziemi. Czasami, aby bóstwo chciało to zrobić, zmarłemu musieli pomóc jego bliscy, np. ofiarując mu monetę.

Bóstwa śmierci w starożytnej Grecji i Egipcie

W starożytnym Egipcie istniało wiele bóstw śmierci. Jednym z nich był Aken, który przeprowadzał dusze zmarłych do podziemi. Bóg ten przez większość czasu był pogrążony we śnie, a gdy zachodziła potrzeba odprowadzenia zmarłego, budził go Mahaf. Kolejnym bóstwem opiekującym się duszami w zaświatach był Nepri. Pomagał zmarłym w opuszczeniu grobu.

Władców do niebios przenosił na swojej barce Sokar. Dbał również o przyjęcie zmarłego do świata umarłych.
Bóstwem grecko-egipskim, powstałym z nałożenia na siebie kultów Hermesa i Anubisa był Hermanubis, przewodnik dusz zmarłych.

W mitologii Greckiej duszami po śmierci zajmował się Charon, przewoźnik dusz przez rzekę Styks. Był przedstawiany jako posępny i bezlitosny starzec. W trakcie podróży dusze zmarłych wiosłowały, a Charon sterował łodzią. Za swoją pracę pobierał opłatę, dlatego rodziny podczas pogrzebu kładły zmarłemu monetę na ustach.

Bóstwa śmierci w innych kulturach

W innych kulturach zmarłym również towarzyszyły różne bóstwa. 

W mitologii słowiańskiej rolę opiekuna dusz pełnił Wołos. Słowianie wierzyli, że wyprowadzał dusze na łąki. Innym słowiańskim bóstwem opiekującym się zmarłymi była Nyja przeprowadzająca zmarłych do ich świata za pomocą łodzi.

W mitologii celtyckiej boginią świata zmarłych była Epona. Była przedstawiana jako kruk lub pies. Miała klucz, który otwierał wrota zaświatów.

W mitologii walijskiej bóg eskortujący dusze zmarłych do Annwn, czyli krainy zmarłych nazywał się Gwyn ap Nudd. Był również bogiem wojny.

W wierzeniach azteckich bóg Xolotl odprowadzał ludzi po podziemnego świata zmarłych, rozłupując ziemię w celu odnalezienia najlepszej drogi. Pełnił także rolę strażnika krainy umarłych.