71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Dlaczego niedługo przed śmiercią stan chorych poprawia się?

Odejście bliskiej osoby to zawsze bardzo smutne doświadczenie. Jeśli człowiek jest schorowany i w podeszłym wieku, to jego organizm przed śmiercią wysyła sygnały, że zbliża się koniec. Dzięki temu rodzina chorego ma szansę przygotować się emocjonalnie do tej chwili. Objawy śmierci można odczytać na kilka dni przed odejściem, jednak niektóre z nich mogą być mylące.

Jak zmienia się wygląd osoby chorej przed śmiercią?

Zmiany, które zapowiadają śmierć, widoczne są w wyglądzie i zachowaniu chorego. Zmienia się wygląd twarzy: rysy stają się ostrzejsze, twarz jest bardziej ściągnięta i blada, a wokół ust pojawia się szare zabarwienie. Sine stają się także palce u rąk i stóp, ponieważ układ krążenia staje się coraz mniej wydolny. Spada temperatura ciała. Chory zaczyna mieć także problemy z oddychaniem. Oddech jest spłycony, czasami charczący, zdarzają się bezdechy. Tętno jest coraz słabiej wyczuwalne. Oczy stają się szkliste, wzrok nieobecny, a powieki są przymknięte. Im bliżej śmierci, tym trudniej zrozumieć mowę chorego.

Osoba umierająca na kilka godzin przed śmiercią zwykle jest nieświadoma. Im bliżej śmierci, tym bardziej płynna staje się granica między snem a jawą.

Po śmierci lekarz wystawia kartę zgonu. Po tym ciało może zostać zabrane przez zakład pogrzebowy.

Jak zachowuje się chory przed odejściem?

Osoba chora słabnie z każdym dniem coraz mocniej. Jednak czasami zdarza się, że niedługo przed śmiercią choremu powraca sprawność, zaczyna być bardziej żywy, rozmowny, wraca mu apetyt, mimo że od pewnego czasu nie jadł. Jest sytuacja myląca dla osób bliskich. Przez nagłą poprawę rodzina ma wrażenie, że chory wraca do zdrowia i będzie z nim lepiej. Jednak po niedługim czasie poprawy chory wraca do stanu sprzed tej sytuacji. Nie jest wyjaśnione, z jakiego powodu niektórym ludziom wracają siły niedługo przed śmiercią.
Zwykle jednak z dnia na dzień osłabienie coraz bardziej postępuje i stan osoby się nie poprawia. Chorzy są senni, splątani, nie reagują na bodźce. Mogą być też pobudzeni i niespokojni. Ludziom przed śmiercią zdarza się widzieć zmarłych, rozmawiać z osobami, których nie ma. Mogą też mówić o tym, że odchodzą.