Jak wygląda Święto Zmarłych w Gwatemali?
Śmierć osoby, z którą byliśmy związani emocjonalnie, okazuje się dużym przeżyciem. Jednym ze sposobów na ułatwienie pożegnania ze zmarłym jest urządzenie uroczystego pogrzebu, który będzie jednocześnie okazją do złożenia wyrazów szacunku i uczczenia jego pamięci. Pomocą przy urządzeniu całej ceremonii jest sprawdzony dom pogrzebowy. We Wrocławiu usługami tego rodzaju zajmuje się Zakład Usług Pogrzebowych Anubis, specjalizujący się zarówno w przygotowywaniu uroczystości tradycyjnych, jak i kremacji. W większości przypadków rytuały związane z celebrowaniem pamięci o zmarłych nie ograniczają się do udziału w uroczystości pogrzebowej. W naszym kraju obejmują one także odwiedzanie grobu z okazji Wielkanocy, Bożego Narodzenia oraz przede wszystkim dnia Wszystkich Świętych. Warto jednak wiedzieć, że kult zmarłych przybiera różne formy w zależności od panujących w danym kraju zwyczajów. Szczególnie barwne obchody Święta Zmarłych mają miejsce w Gwatemali. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Co trzeba wiedzieć o obchodach Święta Zmarłych w Gwatemali?
W Gwatemali, podobnie jak we wszystkich krajach Ameryki Środkowej, większość mieszkańców to chrześcijanie będący katolikami. Ich obrzędowość jest jednak silnie związana z kulturą ludową i przenikają się w niej elementy pochodzące jeszcze z czasów prekolumbijskich, a więc rozmaitych wierzeń tradycyjnych. Jednym z przejawów tego faktu jest specyficzne podejście do śmierci, które manifestują się w barwnym i pogodnym obchodzeniu Święta Zmarłych. Obejmuje ono dość długi okres od 21 października aż do 2 listopada, jednak najważniejszym dniem pozostają 1 listopada, gdy czci się pamięć zmarłych dzieci oraz 2 listopada będący odpowiednikiem naszych Zaduszek.
Jak wygląda Święto Zmarłych w Gwatemali?
Najważniejszymi elementami Święta Zmarłych w Gwatemali jest rodzinny i niezwykle wesoły charakter obchodów, które wiążą się z przygotowaniem uczty oraz barwnymi festynami i tańcami. Najbardziej widowiskowe jest jednak puszczanie dużych i barwnych latawców, które symbolizują dusze zmarłych.