71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Jak Meksykanie obchodzą Dzień Zmarłych?

Odejście osoby bliskiej to duże przeżycie dla wszystkich jej krewnych i znajomych. Sposobem na jej pożegnanie oraz złożenie wyrazów szacunku jest zorganizowanie uroczystego pochówku, który będzie formą upamiętnienia oraz wstępem do następującego później okresu żałoby. Wsparciem w przygotowaniu ceremonii będzie wybrany przez rodzinę całodobowy zakład pogrzebowy. We Wrocławiu usługami tego rodzaju zajmuje się Zakład Usług Pogrzebowych Anubis, oferujący zarówno uroczystości tradycyjne, jak i kremacje. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że rytuały związane z celebrowaniem pamięci o śmierci członków rodziny i przyjaciół nie ograniczają się do udziału w uroczystości pogrzebowej, a obejmują także odwiedzanie grobu, choćby przy okazji dnia Wszystkich Świętych. Nie zawsze zdajemy sobie jednak sprawę, że kult zmarłych może przybierać różne formy w zależności od panującej w danym kraju tradycji. Dobrym przykładem mogą tu być obchody meksykańskiego Día de los Muertos. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Jak wygląda święto zmarłych w Meksyku?

Meksyk podobnie jak Polska to kraj, gdzie dominującą religią jest chrześcijaństwo, a większość wiernych stanowią katolicy. Tak jak w naszej tradycji elementy wiary łączą się jednak z silnie zakorzenioną kulturą ludową. W przypadku Meksyku będzie się to przejawiało specyficznym podejściem do śmierci i związanych z nią akcentów, które są mocno obecne w codziennym życiu. Wynika to z przekonania, że marli są wciąż blisko żywych, a oba światy wzajemnie się przeplatają. W przypadku przypadającego 2 listopada święta Día de los Muertos przejawia się to przygotowywaniem specjalnych potraw, którymi ucztujący dzielą się ze zmarłymi krewnymi, wstawiając je do domowych ołtarzyków. Obchody święta to również barwne korowody i festyny z muzyką i tańcem.

Co jest charakterystyczne dla Día de los Muertos?

Najbardziej rzucające się w oczy elementy święta Día de los Muertos to specjalny makijaż, przygotowywanie słodyczy w formie czaszki oraz cempasúchil, czyli aksamitki – kwiaty wydzielające specyficzny i intensywny zapach.