71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Jak ubiera się zwłoki?

Śmierć bliskiej osoby zawsze stanowi ogromną tragedię, a członkowie rodziny zmagający się z taką stratą często mierzą się z dojmującym smutkiem i żalem. Dodatkowo muszą podjąć wiele trudnych decyzji, w tym zdecydować o formie i szczegółach pochówku. W ramach przygotowania do pogrzebu należy m.in. zastanowić się nad wyborem odzieży, w której zmarły zostanie pochowany.

W co zwykle ubiera się zmarłego?

Żałobnikom zależy na tym, aby spoczywający w trumnie zmarły wyglądał godnie. Z tego powodu wybrana na ostatnią drogę garderoba powinna maskować wszelkie niedoskonałości powstałe w wyniku śmierci, jak również odwracać uwagę od zmian, jakie mogły zajść w ciele na skutek np. długotrwałej choroby. Osobę zmarłą ubiera się zazwyczaj w odświętny strój – panów najczęściej chowa się w garniturach, panie zaś w eleganckich kostiumach bądź w garsonkach. Najważniejsze jednak, aby taki ubiór był schludny i utrzymany w stonowanych barwach (np. czerni, odcieniach szarości, pastelach). Decydując się na konkretny strój, warto także zwrócić uwagę, czy pasuje on do tego, co zmarły lubił nosić za życia.

Dlaczego warto zlecić ubranie zmarłego zakładowi pogrzebowemu?

Już sam kontakt z ciałem bywa dla najbliższych niesamowicie trudnym doświadczeniem, natomiast jego ubranie wymaga nie tylko znacznego skupienia, ale również pewnej fachowej wiedzy. Ponadto tego rodzaju czynności nie powinna wykonywać jedna osoba. Warto zlecić tego rodzaju zadanie zakładowi pogrzebowemu Anubis z Wrocławia. Przygotowanie do pochówku uwzględnia nie tylko przebranie zmarłego w przygotowany strój, ale także pośmiertną toaletę (tzw. tanatokosmetykę). W jej zakres wchodzi szereg zabiegów, dzięki którym ciało zostanie odpowiednio zabezpieczone, a przy tym będzie wyglądać estetycznie aż do dnia pogrzebu.