71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Z czego powstają plamy opadowe?

Istnieje szereg oznak, które pozwalają stwierdzić, że nastąpił zgon. Zalicza się do nich między innymi bladą skórę, znaczne ochłodzenie ciała, brak reakcji oka na bodźce świetlne czy stężenie pośmiertne charakteryzujące się sztywnieniem mięśni. Do tego rodzaju symptomów należą także charakterystyczne fioletowo-sine przebarwienia nazywane plamami opadowymi.

Czym są plamy opadowe?

Plamy opadowe, określane również mianem plam pośmiertnych, powstają na skutek ustania wydolności układu krwionośnego. W chwili zatrzymania pracy serca krew, która do tej pory znajdowała się i krążyła w naczyniach krwionośnych, zaczyna z nich odpływać. Nowy ruch wywołany działaniem siły grawitacji sprawia, że krew zbiera się w najniżej położonych częściach ciała. Oznacza to, że w zależności od pozycji, w jakiej osoba znajdowała się w chwili śmierci, plamy opadowe mogą występować w różnych miejscach. Zaczynają być widoczne po około 30 minut do 2-3 godzin od nastąpienia zgonu. Na początku przybierają postać drobnych plamek, jednak z czasem zlewają się w większe przebarwienia zajmujące znaczne fragmenty skóry.

Co zrobić, aby plamy opadowe nie były widoczne na ciele zmarłego?

Pogrzeb to szczególnie ważna uroczystość, na której rodzina i przyjaciele mogą po raz ostatni zobaczyć i pożegnać bliską ich sercom osobę. Aby jednak móc wystawić ciało na widok publiczny, koniecznie warto zwrócić się po pomoc do naszego zakładu pogrzebowego w celu odpowiedniego przygotowania do pochówku we Wrocławiu. Przykładamy ogromną wagę do profesjonalnej kosmetyki pośmiertnej. Wykonywane przez nas zabiegi tuszują zarówno plamy opadowe, jak i wszelkie znamiona powikłań np. po wieloletniej chorobie. Dzięki temu skórze zostaje przywrócony naturalny kolor, a zmarła osoba wygląda niczym pogrążona we śnie.