71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Demontaż nagrobka. Co warto wiedzieć?

Chociaż demontaż nagrobka nie należy do najprostszych zadań, to jednak istnieje wiele sytuacji, w których musi zostać wykonany. W tym artykule podpowiadamy, na czym polega demontaż nagrobków, kiedy najczęściej jest wykonywany i jak przebiegają prace.

Kiedy niezbędne jest wykonanie demontażu nagrobka?

Demontaż nagrobka jest konieczny, gdy pomnik jest już wykonany, a trumna ze zmarłym ma dopiero zostać w nim umieszczona. Dzieje się tak wówczas, gdy nagrobek docelowo jest przeznaczony dla dwóch (lub kilku) osób, ale na razie spoczywa w nim tylko jeden zmarły. Najczęściej ma to miejsce w przypadku małżeństw.

Inną przyczyną konieczności demontażu są przypadki, w których ludzie jeszcze za życia budują dla siebie pomniki. Wówczas również przed ceremonią ostatniego pożegnania pracownicy zakłady pogrzebowego muszą wykonać niezbędne prace przygotowawcze.

Profesjonalny demontaż nagrobka

Jak już zostało wspomniane, profesjonalny demontaż nagrobka nie jest zadaniem prostym. Wymaga pewnego doświadczenia, wprawy i umiejętności. Tej czynności nie powinniśmy wykonywać samodzielnie, czy zlecać ją osobie, która się na tym nie zna, np. grabarzowi, ponieważ ryzykujemy trwałym i kosztownym uszkodzeniem poszczególnych elementów. A to może nas kosztować więcej niż standardowa usługa u profesjonalnego kamieniarza. Najlepiej skorzystać z usług fachowego zakładu pogrzebowego, który zapewnia obsługę w tym zakresie. Demontażem nagrobków zajmuje się m.in. firma Anubis, działająca na terenie Wrocławia i okolic.

Podczas prac związanych z demontażem fachowcy muszą stawić czoła różnym wyzwaniom. Bardzo często wykorzystana do montażu zaprawa jest tak mocna, że nie tylko utrudnia, ale wręcz całkowicie uniemożliwia rozebranie nagrobka. Cała trudność polega na tym, aby wszystkie prace zostały zrealizowane bez jakiegokolwiek uszczerbku na kamieniu. Dosztukowane elementy nagrobka, nawet jeśli będą wykonane z tego samego materiału, zwykle różnią się od reszty. W skrajnych przypadkach nieprawidłowo wykonany demontaż wiąże się z koniecznością wykonania nowego nagrobka.