71 328 83 85 (całą dobę)

723 03 03 03 (całą dobę)

Święto Zmarłych – czas wspomnień i zadumy

Na co dzień, pochłonięci obowiązkami rodzinnymi, pracą zawodową, szeregiem spraw do załatwienia, rzadko myślimy o tych, którzy od nas już odeszli. Czas na zadumę, wspomnienia i refleksje nad przemijaniem zwykle nadchodzi przy okazji ważnych wydarzeń czy tradycyjnych świąt. Istotne znaczenie w naszym kraju ma Święto Zmarłych, które z założenia poświęcone jest wszystkim osobom, których nie ma już z nami – zarówno naszym krewnym, jak i znajomym, sąsiadom, a także wszystkim tym, którzy na różne sposoby wpłynęli na nasze życie. To również najlepszy czas na to, aby pozwolić sobie na chwilę refleksji nad własną przemijalnością i ulotnością ludzkiego życia.

Święto Zmarłych nie jest jednak wyłącznie jednym dniem, gdy odwiedzamy cmentarze. Wiele osób przygotowuje się do niego znacznie wcześniej, kupując znicze, sprzątając na grobach, często remontując też starsze pomniki. Dzięki temu możemy dodatkowo oddać cześć zmarłym członkom rodziny, podkreślić ciągle żywą pamięć o nich.

Pamięć o zmarłym nie tylko w dniu pogrzebu

Nasz zakład pogrzebowy świadczy kompleksowe usługi na rzecz rodzin, które muszą się zmierzyć ze śmiercią bliskiej osoby. Organizujemy pogrzeby świeckie i wyznaniowe, pośredniczymy w załatwieniu niezbędnych dokumentów, zapewniamy niezbędne akcesoria, takie jak trumny czy kwiaty. Z doświadczenia jednak wiemy, że pamięć o zmarłych trwa zdecydowanie dłużej niż czas poświęcony na przygotowania pogrzebowe i późniejszą ceremonię pożegnania. Szczególną okazją do wspomnień i zadumy jest Święto Zmarłych. Wtedy właśnie możemy spotkać się przy grobie bliskich z rodziną, aby w spokoju, ciszy i kontemplacji wyrazić swój szacunek i oddanie.

Podczas uroczystości pogrzebowej, która odbywa się zwykle kilka dni po śmierci człowieka, zwykle każdy jest przepełniony emocjami, smutkiem, rozpaczą. Dodatkowo trzeba dopełnić wielu obowiązków związanych z organizacją pogrzebu, często również transportem zwłok. I chociaż staramy się wówczas pożegnać ze zmarłym w wyjątkowy, oficjalny sposób, to jednak w ogólnym rozgardiaszu często jest to bardzo trudne. Wszystko to możemy nadrobić w Święto Zmarłych, gdy zapalając znicz na grobie i ustawiając chryzantemy, możemy po raz kolejny wspomnieć czas, gdy zmarły bliski był wśród nas…